avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate sorina888

Activitate sorina888

Cartea de imobil și datele cu caracter personal.
După o ședință la bloc sa ales un nou președinte.
Acesta, dintr-un mare exces de zel, a început să mă șicaneze zilnic ca să-i dau CNP, Serie CI, Dată expirare CI, Locul nașterii, Locul de muncă, data achiziței imobilului, actul de achiziție a imobilului, etc
Motivația cereri acestor date ar fi "actualizarea cărții de imobil".
Eu una nu am încredere să-mi dau datele personale iar acesta invocă Legea 196/2008 și mă amenință cu Codul Penal pentru fals și fals în declarații, și tot felul de alte aiureli.
Da, în Legea 196/2008 scrie la Art 57 că Președintele asociației de proprietari întocmește și actualizează cartea de imobil, în conformitate cu legislația în vigoare; Deci în conformitate cu legislația în vigoare, dar ce spune legislația în vigoare cu privire la colectarea de date cu caracter personal de către președintele asociației?
Eu am găsit pe internet "Norma metodologică de aplicare unitară a dispozițiilor legale privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români din 04.10.2006" în care se precizează la CAP VI, Art.92: Șefii unităților de poliție pe a căror rază teritorială este situat imobilul răspund de organizarea, funcționarea, ținerea în actualitate și controlul evidenței locatarilor prin cartea de imobil.
Am auzit și de noul RGPD european, parcă și el reglementează acest domeniu !?