avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Fedayna

Activitate Fedayna

Am inteles, o sa ii zic de aceasta optiune.
Daca observatia era pentru mine, nu aveam de ce sa editez raspunsul. Au fost doua raspunsuri diferite la mesaje de la doua persoane.
Va rog, daca se poate si daca stiti, sa-mi raspundeti si la celelalte doua intrebari din primul mesaj:
2. Am vreo obligatie legala ca proprietar daca persoana respectiva sta pur si simplu acolo? Sunt obligat sa fac vreun act?
3. Exista vreo lege prin care sa i se acorde drepturi asupra proprietatii daca sta acolo cu sau fara act de identitate, provizoriu sau nu? Mentionez ca toate actele si contractele de utilitati sunt pe numele meu.

Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Pentru eliberarea cartii de identitate provizorie, am gasit ca e nevoie de actele de mai jos, inclusiv documente prin care se face dovada adresei de domiciliu/resedintei. Aparent ar avea aceeasi problema ca trebuie sa dovedeasca ca sta acolo, sau imi scapa mie ceva?

cererea pentru eliberarea actului de identitate,

documentele deţinute, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui de familie şi a prenumelui, a datei de naştere, a stării civile, a cetăţeniei române, a adresei de domiciliu/adresei de reşedinţă, original şi copie,

3 fotografii color, mărimea 3 × 4 cm, având la bază o bandă albă de 7 mm,

chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate provizorii,
Tocmai ca nu vreau sa evit legea, ci sa fac lucrururile ca lumea, dar sa fie bine atat pentru persoana respectiva (sa poata sa-si ia pensia de urmas), cat si pentru mine. De asta am intrebat si daca am vreo obligatie legala ca proprietar daca persoana respectiva sta acolo fara contract si fara sa-mi plateasca chirie.
Si din nou, daca fac declaratie ca iau persoana in spatiu, aceasta va avea buletin cu domiciliul acolo timp de 10 ani. Daca vand, sau daca ma hotarasc sa ma mut eu acolo si respectiva persoana nu vrea sa plece din casa, pot sa o oblig legal sa plece? Din cate am citit in alte raspunsuri aici, nu pot daca are domiciliul stabilit acolo. Deci ramane la mica intelegere, ceea ce ma incurca.
Si da, locuiesti si va locui acolo.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns dar mi-ati oferit informatia pe care o stiam, despre care am zis si mai sus.
Daca o iau in spatiu, isi face buletin pe adresa mea si asta ma incurca. Viza de flotant nu pot sa ii fac, deci care ar fi solutiile?
Daca se poate sa cititi cu atentie mesajul si intrebarile mele si sa imi raspundeti, ati fi de un real ajutor.
Buna ziua, nu cred ca m-a pacalit cineva.
In Bucuresti, conform informatiilor de le evidenta populatiei, pentru viza de flotant (stabilirea resedintei) este nevoie ca chiriasul sa aduca contractul de inchiriere stampilat de Anaf. Iar pentru luare in spatiu trebuie sa mearga proprietarul cu actele de la casa, iar chiriasul isi schimba buletinul cu noua adresa. Deci, da, nu imi trebuie contract pentru luare in spatiu, dar ii fac buletin pe adresa, ceea ce voiam sa evit.
Si la ce va referiti ca nu ma incurca? Daca isi face buletin la adresa si eu vand, iar persoana nu vrea sa plece de acolo (si are buletin care sa demonstreze ca sta acolo), nu ma incurca?
M-ati ajuta cu un raspuns mai detaliat, concret la ce am intrebat, bazat pe lege/linkuri.
Va multumesc!
Situatie de luare in spatiu

Buna ziua,
Am o proprietate in care am lasat pe cineva sa locuiasca ca sa aiba grija de casa, fara chirie.
Persoana respectiva vrea sa aplice pentru pensie de urmas, dar si-a pierdut buletinul. Nu poate sa si-l reinnoiasca deoarece nu mai detine proprietatea pe care avea buletinul.
M-a rugat sa o iau in spatiu, dar asta inseamna sa i se faca buletin pe adresa respectiva, corect? Nu doresc sa fac asta pentru ca e posibil sa vand si mi-e ca nu va vrea sa plece de acolo sau ca ma va incurca mai incolo.
Ca sa-i fac viza de flotant pe un an, trebuie sa facem contract de inchiriere, dar nu ii iau chirie, asa ca nu as avea pe ce sa fac contractul.
Am trei intrebari:
1. Exista vreo alta varianta ca persoana respectiva sa demonstreze ca sta acolo, dar sa nu ma incurce pe mine?
2. Am vreo obligatie legala daca persoana respectiva sta pur si simplu acolo? Sunt obligat sa fac vreun act?
3. Exista vreo lege prin care sa i se acorde drepturi asupra propritatii daca sta acolo cu sau fara domiciliu? Mentionez ca toate actele si contractele de utilitati sunt pe numele meu.

Va multumesc!
Discuție Datorez CASS?
Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu mi-am luat dividende pana acum. Firma a avut venituri inainte sa intru eu, iar dividendele s-au repartizat unicului asociat de la acel moment.
Oare eu datorez cass pentru anul trecut? Contabilul imi spune ca da pentru ca am intrat in firma anul trecut. Dar mie nu mi se pare logic.
Va multumesc!
Revin cu o intrebare care sper sa clarifice nelamurilele mele.
Legal, contractul de prestari servicii poate fi incheiat de SRL (reprezentata de administrator) iar prestarea efectiva a serviciilor sa fie realizata de celalalt asociat, care este si el mentionat in contract ca executant? Tin la mentionarea numelui executantului pentru ca nu vad alt mod prin care firma poate demonstra indeptatirea de a furniza servicii pe un anume cod caen, care tine de domeniul de activitate al executantului.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.
Am inteles primul aspect. Pe al doilea totusi nu. Atributiile din actul constitutiv sunt legate de functionarea societatii, spre exemplu aprobarea bilantului si bugetelor etc. Imi spuneti ca eu ca asociat nu pot sa prestez servicii pe firma mea printr-un contract de prestare servicii? Ideea este ca tocmai pentru asta am facut firma si cand am facut actele mi s-a spus ca asa functioneaza. Daca se poate va rog sa imi explicati ce vreti sa spuneti, deoarece sunt la inceput de drum cu firma si am nevoie de toate detaliile ca sa inteleg.
Multumesc din nou.
Buna ziua,
Sunt asociata intr-un SRL alaturi de un alt partener, care este si administratorul firmei.
Serviciile pe care le voi presta sunt de inregistrare voce ( am activat codul caen necesar)
1. Fiind asociat nu e nevoie sa ma angajez in firma ca sa prestez respectivele servicii, corect?
2. Desi contractul se va face intre cele doua firme (a mea si a studioului) mi-as dori sa apara si numele meu ca prestator / interpret in contract. Cum pot sa fac asta?
Va multumesc!