avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate eudoxiu

Activitate eudoxiu

Răspuns la discuția Recodificare de catre ONRC
Corecta observatie ai facut.
Problema era alta, de fond, nu de forma.
Discuție CM la scanat
Buna ziua,
Poate stie cineva sa ma lamureasca:
am citit pe internet, un articol, tipic romanesc, unde se spunea ca este OBLIGATORIU ca sa fie depuse CM pentru scanat.
Ce nu era scris:
Sa se depuna unde?

Voi stiti?
Nu stiti vorba:
"Fraier e nu cel care cere, ci cel care da".
Ei cer....
Vezi tu, tot altu' sa ne spuna ce sa facem, cand si cum.
Nimeni nu ar avea vre-un interes. Baroul? Ce castiga? Autoritatea competenta? OK. Ai studiat legea? Actioneaza cum o interpretezi.
Parerea mea este ca e prf in ochi, Pe pagina lor, la sanctiuni date celor care nu s-au inregistrat, au scos-o.
De ce oare?
Răspuns la discuția test logica
Pai tu crezi ca ai timp sa stai sa faci toate testele pana la ultimul banut?
Ia uita-te sa vezi ce lista lunga de teste au fost date.
sincer, nu as dori sa fiu parte intr-un proces cu o asemenea instanta!

Da, dar realitatea in multe cazuri asta este. Judecatorul nu are timp sa aprofundeze toate aspectele cazului, si da o solutie bazata pe intuitie, mai mult pe fler. Pare aiurea, dar stiu cazuri- chiar pe timpul lui Ceausescu era asa.
Se bazeaza ca exista inca multe trepte de parcurs. Asa ca, daca ti se pare ca nu s-a dat o solutie justa, mai ai sanse. Si acolo, mai sus, au timp sa le "rumege"
Eu nu am gasit alta explicatie la faptul ca ai o lista de nu stiu cate probleme de logica - pe care trebuie sa le rezolvi intri-un interval de timp relativ mic. Trebuie sa reusesti sa vezi dincolo de marginea patratului in care ti se cere sa scri. Stiu cazuri cand au avut loc contestatii la raspunsul dat de un candidat. A venit omul cu raspunsul dat de un profesor universitar de logica, pe care cei de la IMN, l-au ignorat. 'Nu domne' asta e raspunsul corect....'Concluzia?
Cred ca cea de mai sus e valabila. Parerea mea.
Nu te opreste nimeni sa stai si le judeci cu creionul in mana pe fiecare. Numai ca, nu cred ca vei avea timp mai mult de 1/2 de parcurs.


Răspuns la discuția test logica
La IMN se bazeaza pe intuitie. Cine credeti ca poate rezolva - facand toate rationamentele pana la capat- toate problemele. Nimini. Sau poate cineva cu un IQ peste 180.
Nu asta e scopul testelor de la IMN. Ci ti se testeaza, flerul, feeling-ul fata de o situatie data. Cand vei avea nu stiu cate dosare de judecat / zi, crezi ca stai sa le aprofundezi? Ti-ar lua 3 vieti. Asa ca, multe din rezolutii se dau, dupa prima impresie. Pe care si ei vor sa o testeze la "testele de logica".
Sunt de fapt teste de cum reusesti sa intuiesti, sa simti o situatie. E o calitate care practic, nu de poate invata din carti.
Practic si medicii ar trebui, si cei care vand bunuri de consum, la fel. Numai ca nu se practica.
De ce?
COSTA.
Cat? In jur de 1000 de Ron.

Răspuns la discuția Recodificare de catre ONRC
Mai mult, nici nu cred ca verifica cineva codurile rezultate in urma recodificarii intrucat de asta se ocupa un program de calculator care le face in mod automat.


1. Nu verifica cineva codurile rezultate - pana acum. Dar, cand se va termina perioada, o sa le treaca prin cap sa vada cine are coduri interzise. O interogare pe baza de date si in 0,2 secunde ai lista toata .
Si uite sursa de venit. E ca un cal troian.

2. Se ocupa un program de calculator - ei bine, calculatorul, face ce ii spui sa faca, si nu ce ai vrea sa faca.
Deci, o conditie, un filtru de verificare - comparare cu lista 'neagra', parerea mea este ca un calculator o face practic instantaneu. Numai daca i se spune sa faca asa ceva. Credeti ca, un program de calculator e asa, ceva infailibil, care e de undeva de sus? Nu. E tot facut de oameni, si ar trebui pentru oameni. Asa cum este acum facut e facut special sa nu verifice. "Prietenii stiu de ce"

Eu va doresc succes, si va intreb:
lista de coduri de la onrc, cum ati introdus-o in noul A.C.? Ati tastat 3-4 pagini de coduri, ati scanat, sau cum ati facut? Ca e munca nu gluma.