avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Daleira

Activitate Daleira

Din pacate nu avem experti in instalatii disponibili. Am cautat cam peste tot. Nu fac evaluari decat la cladirile noi. Asta-i problema cea mai grea. Schimbarea tevilor este necesara si nu inteleg cum altfel ar putea fi impusa. La bloc putina lume accepta sa repare ceva la comun, sa faca ceva pentru spatiile comune... Costa ! Daca ar sta in casa proprie ar face multe lucruri care sunt exact la fel de necesare si la bloc, dar mentalitatea difera ...si ecam asa : de ce eu ? " " de ce acum ?", .. Daca stie cineva un expert disponibil mi-ar fi de folos.
Multumesc !
Cine a zis ca bunul -simt de a te spala presupune baia de la ora 01 :00 si ca fara acea baie esti nespalat ? cine stabileste obligativitatea vecinilor celor ce se imbaiaza noaptea tarziu, de a asista la ritualul baiii de noapte ? Este o problema tehnica a blocului . Asteptam de la la cei care dialogheaza aici, sugestii cu privire la modul cum s-ar putea solutiona mai repede problema d.p.d.v tehnic si, da, pana la solutionarea ei, vecinii pot sa -si faca baie si la ore mai rezonabile. Daca duci masina la service, pana-i gata nu iei masina vecinului, gasesti o formula sa te descurci fara sa incurci pe altii !
In asemenea conditii cred ca se impune ca la achizitionarea unui apartament sa existe pe langa certificat energetic si certificare tehnic legat de nivelul de zgomot ! De altfel in legislatie sunt trecute limitele de zgomot admise in interior. Incredibil modul in care se abordeaza o problema aici in conversatie ! Prima atitudine este aceea de a te plasa intr-o parte sau alta a prolemei !Se pare ca tot ce intereseaza la noi : este cine are dreptate si care -i mai "egal" ca altul , in niciun caz nu se pozitionaza cineva echidistant pentru a gasi o rezolvare respectabila si utila , la problema. Pacat ! Nu intrasem aici sa ma vait sau sa intru in contradictii. Greu de priceput asta... Nu ?!
Cine a spus ca nu au vecinii dreptul sa se spele ? De ce toate se interpreteaza intr-o astfel de cheie ? Va spuneam ca zgomotul este deranjant si va intrebam cum si unde se poate interveni pentru a ajunge la solutia rezolvarii tehnice. Inspectoratul in constructii e cam insensibil la astfel de probleme ale blocurilor cu ceva vechime existentiala !Nu se imparte dreptatea aici , pt ca daca judecati doar cine si cum are drepturi, va asigur ca si dreptul la odihna este unul fundamental ! Deci nu despre vecini era vorba ci despre zgomote .
eu nu am afirmat ca cineva nu are bun-simt ! Am intrebat care ar fi solutia ? Cine face o expertiza a nivelului de gomot ? Unde sa ne adresam ? Daca in urma expertizei se poate impune schimbarea instalatie ? Atata tot !
Intr-un bloc , pe unul dintre tronsoane, folosirea instalatiilor sanitare de la baie produce mult zgomot. Administratia refuza sa se implice in solutionarea situatie, iar unii vecini refuza sa isi scimbe obiceiurile de a se imbaia noaptea ( de regula orel 01 :00 - 03 :00 ) deranjand pe toti cei ce locuiesc sub nivelul etajului lor. Cui trebuie sa ne adresam pentru a reolva problema ? Multumesc !