avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate teominator

Activitate teominator

Buna ziua,

pensia de urmas si bursa primita de la facultate se trec in Declaratia 200?

Multumesc!
In primul rand, multumesc pt. raspuns! Din pacate nu poate fi vorba de angajare, e vorba de un proiect in care vor fi depuse un numar mic de ore - maxim 20 de ore de munca... Sincer sa fiu ma gandeam sa ma fac PFA (am actele pregatite), dar am aflat ca trebuie sa ma prezint lunar sa imi platesc contributia la sanatate si trimestrial pt. pensie, e adevarat? In conditiile in care proiectul in cauza ar incepe si s-ar termina intr-un interval de doua zile, nu cred ca se merita pentru mine... Chiar nu exista nici o modalitate, mai 'civila'? :) (asa cum inteleg ca se poate in SUA, sau chiar in unele state din UE)
Buna ziua, sper ca postez in locul corect,

am oportunitatea unui contract cu o firma din strainatate (eu 'prestand' programare pe calculator) - ca forma legala pot face un contract de prestari servicii cu aceasta firma? (ca persoana fizica obisnuita, nu PFA).

Multumesc.
Sunt student - obtin venituri din chirie pe un spatiu si pensie dupa mama (a decedat anul trecut si nu am alti intretinatori).

Multumesc pt. raspuns.
Buna ziua,

si eu ma gandesc sa ma fac PFA si m-ar interesa exact care impozite sunt obligatorii si care sunt optionale (si ce cuantumuri exacte au). Am auzit si citit multe variante si nu stiu in care sa am incredere. Multumesc!
Răspuns la discuția Alpinisti pe-acoperis?!
Atunci ce calitate au cei cu care aveti discutii despre oportunitatea sa inoportunitatea interventiei alpinistilor?

Vecina, care este si proprietara.

Cine sunt cei care au solicitat interventia alpinistilor si ce raport aveti cu acestia?

Tot vecina. Pe vecina nici n-o prea vad pe scara iar pe alpinisti nici atat :)

Sunt chiriasi?Aveti contract cu acestia ?

Suntem 2 proprietari, complet diferiti a 2 apartamente complet diferite. Daca va referiti la alpinisti pe ei nu-i stie nimeni, doar faceau o lucrare in zona si vecina a zis sa faca si ea izolatia. Nu are nimeni contract, fiecare face de capul lui (desi acte sunt depuse la primarie pentru subventionarea izolarii intregii scari).

In ce masura sunt afectati de defectiunile acoperisului ? Care sunt aceste defectiuni ?

In masura in care poate fi afectat cineva aflat cu 2 etaje mai jos.
Răspuns la discuția Alpinisti pe-acoperis?!
Da la ambele.
Răspuns la discuția Alpinisti pe-acoperis?!
Scuze ca nu am fost clar in legatura cu partea aceea. Alpinistii fac izolatie termica pt. o vecina de la un etaj inferior (cu 2 etaje sub mine), pt. peretii exteriori (verticali). Vecina a venit acum cu cererea aceasta si problema este de a-i lasa sau nu sa-si dea drumul agatati de acoperisul meu (si in general de a-i lasa sa umble pe acolo, habar n-am ce idei le pot veni sau ce metode folosesc ca sa faca activitatea asta). Ca informatie in plus, nici vecinii de langa mine nu au mai fost de acord in privinta folosirii portiunii lor de acoperis dupa ce au auzit zgomotele care au fost si au rugat-o sa expedieze activitatea. Vecina de mai jos spune ca s-ar putea duce la Politie si la Primarie ca sa-i puna pe ei sa ma oblige sa le dau voie. Eu cred ca vecina n-are ce face cat e ziua de lunga, dar, totusi, pot sa-i spun ca exista o lege X care ma protejeaza si sa termin toata polemica?
Răspuns la discuția Alpinisti pe-acoperis?!
Sunt proprietarul.
Buna ziua,

am o problema si sper ca imi poate oferi cineva o informatie edificatoare. Sunt student si fac naveta o data la doua saptamani (nu mai locuiesc decat eu la mine acasa, o data la 2 weekend-uri). Ultima oara cand am venit am aflat ca au dat voie la niste alpinisti pe acoperis pentru a face izolatie termica pt. cineva (eu nu am fost intrebat, anuntat, etc.) Din ce se aude nu au fost si pe partea mea, dar nu am de unde sa stiu asta cu siguranta. Problema e ca am mai auzit de astfel 'idei' care s-au terminat prost pentru acoperis, si eu nu mai am de unde da bani pentru INCA o refacere a acoperisului, oricum numai eu mi l-am platit pana acum si numai eu stiu cum am stat cu ligheanele prin casa, dragii vecini nu au contribuit. Acum ei imi cer mie sa-i las pe partea mea de acoperis dar eu nu vreau sa-i las. Pur si simplu mi se pare aiurea ideea asta (inteleg ca poate-i mai ieftin pt. ei, dar exista si schele, alte alternative). La mine ploua-n casa si eu incasez tot stresul, chiar daca-si asuma ei intr-un proces verbal plata eventualelor stricaciuni si bla-bla-uri din astea. Exista vreo lege care ma protejeaza in acest sens? Pot sa le zic ca legal n-au voie sa faca acest lucru daca eu nu le dau aprobarea?

Multumesc.