avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate cristianionut9

Activitate cristianionut9



Cornel Vasile a scris:

Din ce tara este societatea ?


Este din Tarile de Jos.
Buna ziua. Pot lucra cu contract individual de munca pentru o firma din uniunea europeana din domeniul IT care nu are sediul in Romania? Daca da, in ce conditii? Se ia in considerare ca vechime pentru calcularea pensiei? Ar trebui sa beneficiez de aceleasi drepturi ca un angajat la o firma in Romania ( minim 20 de zile de concediu, preaviz in cazul in care nu ajungem la un acord sa inceteze contractul mai devreme, aceleasi conditii pentru demitere) ?
Discuție Inselatorie BPL
Buna seara. Am avut un cont deschis la BCR in programul Banca pentru Locuinte in anul 2013, programul acela unde puteai primi 25% dobanda pe an la maxim 1000 euro depusi. Cand mi-am deschis contul mi s-a spus ca, daca imi retrag banii in primii 3 ani de zile, ca sa pot beneficia de prima de la stat trebuie sa prezint dovada ca banii sunt folositi in scop locativ dar daca ii pastrez la BPL 5 ani de zile nu va mai trebui sa aduc nicio justificare. Eu la un an dupa ce am inceput sa depun bani in acest program mi-am cumparat cu credit o casa. Am depus an de an bani si la BPL dar nu am primit prima decat pentru o parte din primul an. Dupa aceea am inteles ca a fost data in judecata BPL de Curtea de Conturi si sumele de la stat au fost blocate. In 2019 mi-am retras banii de la BPL si de la un contract de economisire cu cea mai buna dobanda de pe piata am ajuns in pierdere. Acum, primesc o scrisoare de la BCR, in care mi se spune ca banca a pierdut procesul definitiv cu Curtea de Conturi si daca nu aduc dovezi ca am folosit banii in scop locativ pana la inceputul lui 2021 nu mai primesc nimic din dobanda promisa. Deci eu imi tin banii blocati 5 ani la BCR si ei imi dau termen doar 2 ani sa dovedesc ca i-am folosit in scop locativ. Mie asta mi se pare inselatorie. De ce nu pot face dovada in mai mult timp? De ce nu pot sa ma folosesc ca eu am cumparat in acest timp o locuinta si ei mentioneaza ca doar daca am platit o locuinta dupa ce s-a terminat contractul? BCR de ce nu isi asuma ca si-a inselat clientii si le promiteau fantezisme? Pot face ceva legat de asta din punct de vedere legal?

Multumesc,
Cristi