avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate zuzu2008

Activitate zuzu2008

Răspuns la discuția Vanzare produse
Cu scuzele de rigoare, eu v-am intrebat cu totul altceva. Nu inteleg ce raspuns mi-ati dat.
Reformulez :

Incalc vreo lege daca imi fac o pagina de internet si vand produse dupa cum am chef ?
Le cumpar din China ca sunt mai ieftine si le vand la noi. Exact cum se vand masinile la mica publicitate.

Cu stima,
Discuție Vanzare produse
Buna seara,

Am o problema de drept comercial si sper sa gasesc o solutie cu ajutorul dvs. Am demarat o mica afacere ce presupune in esenta distributie. Cumpar dintr-o parte (alte tari) si vand in alta (in ro). Momentan cumpar si vand strict pe persoana fizica. Am facut un website in care am setat un mare disclaimer care contine toate informatiile pe care le-am considerat necesare :

- nu este magazin on line, nu dau facturi, garantii, etc
- toate produsele imi apartin, sunt cumparate personal, etc.
- modalitati de plata, etc

cam tot ce trebuie sa stie un cumparator pentru a nu creea vreo suspiciune.

Mentionez ca am demarat astfel intrucat nu-mi permit sa investesc in produse, sa fac import, sa alerg cu declaratii de conformitate, de mediu si sa stau cu ele pe stoc. Am firma si in viitorul apropiat sigur ca le voi aduce pe firma, insa acum pur si simplu testez piata, imi creez relatii cu furnizorii cumparand, am preturi mai scazute - atrag clientii, etc

Exista vreo lege care sa-mi interzica acest tip de comert similar mica publicitate ?

Cine ma poate ajuta (contra cost) in aceasta perioada de tranzitie sa fac un disclaimer corect din. pdv. juridic in fata eventualelor organe ale statului. Intreb pentru ca inca o data, nu vreau sa eludez legile intr-un fel, cu sau fara stiinta.

Multumesc in avans,