avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate Maria MM.

Activitate Maria MM.

Buna ziua! Va solicit un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: fratele meu este in proces divort si stabilirea programului de vizita pentru fiica sa minora in varsta de 8 ani. Pana la terminarea procesului nu exista un program clar de vizita, mama refuzand sa ii acorde copilului dreptul de a vorbi cu tatal la telefon desi copilul isi doreste. Contrar dorintei copilului, mama o obliga sa petreaca weekend-urile in casa actualului partener unde dorm toti 3 intr-o camera, intr-un pat,intr-o casa fara conditii.
Presupunand ca dupa terminarea divortului se va stabili programul de vizita cu weekend alternativ, problema ramane cea a serviciului fratelui meu care lucreaza in comunitate pe perioade de 3 luni.
Avand in vedere ca bunicii paterni au decedat si ca mama nu lasa copilul sa se bucure de viata sociala alaturi de rudele paterne cu care a copilarit pana la varsta de 8 ani si care au participat la cresterea si educatia ei, ce sanse sunt ca matusile tatalui, eu-matusa copilului, nasii sa primeasca dreptul de a vizita.copilul si de a-l prelua in weekend-ul alocat tatalui daca acesta nu este in tara?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
O seara buna!
Ce sanse am sa obtin custodia copilului daca demonstrez ca mama e o femeie de moravuri usoare, inca nedivortata s-a mutat cu copilul la un alt barbat afisandu-se pe fb. ca logodita, nu a fost capabila sa ofere educatia necesara copilului, constant a lucrat 6 zile din 7, de copil s-a ocupat rudele mele, a luat copilul din niste conditii ok si l-a mutat intr-o bodjeuca la acel barbat, intr-o casa fara conditii. A refuzat sa ma lase sa vad copilul sau sa comunic cu el, practic l-a alienat de mine. Nu cunosc domiciliul copilului, in acest sens am facut o reclamatie la politie pentru identificarea adresei. A invatat copilul sa minta pentru ea si sa tina secrete fata de mine si familia mea.
As vrea sa stiu pe ce cale ar trebui sa merg pentru obtinerea custodiei copilului demonstrand ca nu este o mama responsabila.
Multumesc!

gi-jane2 a scris:

ce sanse am eu sa obtin custodia copilului?

ce inseamna asta ? sa lasati copilul la rudele dvs si sa lucrati in continuare in strainatate ?
ambii parinti veti exercita in comun autoritatea parinteasca, dar mama are sanse mai mari ca locuinta copilului sa fie la mama.
cereti pe calea ordonantei presedintiale, un program de vizita.



Buna seara!
As dori sa va rog sa ma ajutati cu o parere avizata.
Acum cateva luni sotia mea a parasit domiciliul conjugal luand-o si pe fiica noastra cu ea. A refuzat sa imi comunice adresa, sa imi acorde dreptul de a vedea copilul sau de a comunica prin telefon, blocandu-ma inclusiv pe retelele de socializare. Am hotarat sa ne despartim amiabil, la notar insa procedura nu s-a finalizat, eu fiind nevoit sa plec din tara deoarece lucrez ca sofer. Acum ea a inceput procedura de divort, a luat copilul de pe raza orasului unde era stabilita si l-a dus la barbatul cu care este afisata de curand pe fb. A incetat orice contact cu rudele mele.
In urma unui apel dintre sora mea si fiica mea, aceasta din urma a spus ca nu se afla acasa.
Avand in vedere aceste fapte ca, nefiind divortata a mutat copilul dintr-un loc in altul,a refuzat sa comunice domiciliul initial al copilului, mi-a refuzat contactul telefonic cu copilul si l-a dus intr-un mediu indoielnic, intr-un sat la un barbat cu cazier, ce sanse am eu sa obtin custodia copilului?
Mentionez ca in absenta mea, fosta sotie care a lucrat cobstant 6 zile din 7, a fost ajutata constant de rudele mele in cresterea copilului.
Multumesc,
O seara buna!