avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin187

Activitate Catalin187

Exact asta vreau eu sa fac sa renunț la permisul de conducere britanic( care nu mai este valabil dar in românia apar ca este valabil) si sa fac scoala de șoferi din nou. Legislația din uk e diferita de cea din românia. Dacă în decursul primilor 2 ani de cand ai permisul de conducere britanic ai mai mult de 6 puncte duce la anulare si faci scoala iar. Eu vreau sa fiu sters din baza de date din românia cu permis valabil englezesc sa pot face scoala de șoferi din nou. Se poate acest lucru?
latka a scris:

Ba e anulat, ba e suspendat, ba nu mai e suspendat, ba am un permis provizoriu, ba trebuie sa merg la scoala....
Un singur lucru e cert, cit timp apare mentiunea in baza de date de aici ca aveti deja un permis valabil, n-o sa puteti obtine inca unul, in Romania.

Rezolvati-va problema in UK, va ispasiti pedeapsa si va redobinditi dreptul de conducere, sau, conform legii de acolo (nu stiu care) incercati sa renuntati la dreptul de conducere ( cu act eliberat de autoritati), pentru a mai putea aplica de permis in Romania.

End of story !

Momentan am trimis la drpciv o petitie iar ei mi-au raspuns ca trebuie sa rezolv problema acolo. Am fost si la un avocat am vorbit care e problema si astept un raspuns până pe 10 martie...

Eric100 a scris:

Buna Cătălin. Si eu sunt in aceeasi situatie . Ai reusit sa rezolvi ceva ? Spune-mi si mie cum . Lăsămi un număr de telefon ca sa păstrăm legatura in caz de reușești să rezolvi sau daca reusesc eu sa iti spun cum .

Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.......................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
.................
[ link extern ]

Am fost suspendat, a trecut perioada de 6 luni am aplicat pentru redobandire a dreptului de conducere și mi-au trimis un permis provizoriu valabil pentru scoala de șoferi din UK. Acum sunt in românia si apar in baza de date cu un permis valabil din marea britanie.

latka a scris:

Nu puteti detine in acelasi timp 2 permise, chiar daca unul dintre ele este suspendat (care e valabil in continuare). Asteptati cele 6 luni si va luati permisul actual inapoi.. Nu exista absoulut nici o alta cale de a obtine al doilea permis, in Romania.
Art. 102 din OUG 195/2002
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.......................
8. deținerea simultană a două permise de conducere naționale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;
.................
[ link extern ]

Răspuns la discuția Permis anulat in Anglia
A rezolvat cineva cu permisul anulat de uk?

Nline2003 a scris:

Nimic inca am lasato balta pana la anu sa vedem, deocamdata nu am nevoie de carnet dar tot no so las asa treaba.... trebuia sa depun actele pentru redobandire dar nam mai facuto....

dennis87 a scris:

Salut
Ce ai rezolvat ?



Permis auto dobândit în românia, schimbat în Anglia, suspendat in Anglia cu drept de redobandire dupa 6 luni, în românia apar in continuare cu permis englezesc. Ce pot face sa anulez permisul de conducere din baza de date sa pot avea din nou românesc?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Probabil ca nici acum nu o sa găsiti la modul în care ați formulat întrebarea.

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana potrivita pentru a ma ajuta cu indrumarea potrivita. Permis auto