avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Teo.ionita

Activitate Teo.ionita

Răspuns la discuția Balcon cu sticla mata spre vecin
In planurile initiale ale casei, de cand a fost construita, acolo figureaza geamuri. Probabil vechiul proprietar nu a mai avut fonduri sa le puna.
Dar problema mea este cu faptul ca balconul acela bate in curtea vecinului :)
Buna seara !

Am achizitionat o casa care are un balcon spre curtea vecinului: balconul terminandu-se chiar la limita de proprietate. Acesta era inchis cu un policarbonat mat. Eu acum, in acel balcon, fac o camera tehnica si am decis sa inchid acel balcon cu termopan mat (nu se vede prin el) cu geamuri glisante, tocmai ca sa nu deschid geamul pe proprietatea lui.
Geamurile cu care inchid balconul respectiv sunt pur estetice si probabil o sa fie deschise din an in paste ca sa aerisesc, dar nimic mai mult.
Accesul in balconul respectiv se face dintr-un alt balcon si nu dintr-o camera.

Credeti ca o sa am probleme in viitor cu faptul ca am dar jos un policarbonat vechi si mucegait oribil si am pus termopan cu sticla mata ?

Multumesc
Buna ziua !

Am un srl infiintat cu sediul social la adresa de domiciliu.

Intrebarea mea este: daca facturile cu utilitatile nu intra in contabilitatea firmei, adica raman pe numele meu ca si proprietar, dar in declaratiile anaf am mentionat faptul ca desfasor activitati economice la sediul social, ma incadrez la plata impozitului majorat ?

Multumesc
Buna ziua !

Am infiintat o firma (SRL) acasa fara sa delimitez care camera este destinata firmei.
In actul constitutiv scrie ca imi desfasor activitatea economica la adresa sediului social.

Intrebarea mea este:

Daca nu intra ca si cheltuieli pe firma facturile de utilitati si eu practic nu o sa intreprind nici o activitate economica propriu-zisa de exemplu 5 ani, voi plati impozit marit doar pt ce scrie in actul constitutiv ?