avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate Process

Activitate Process

Am un apartement si as vrea sa dau cuiva uzufructul. Eu nu locuiesc in tara si nici nu am cui sa-i dau procura. Se poate face un act notarial cu semnatura digitala?
Ruda a locuit vreo 20 de ani in apartamentul meu cu conditia sa se ocupe de administrarea lui. Nu stiu niciun vecin.
Oricum am inteles idea: presedintele face un abuz. Multumesc.
Nici la avizier nu pot trimite pe cineva, ca nu vrea sa dea o cheie de la bloc pana nu ma "identifica". Ce sa fac?
Buna ziua,
Locuiesc in strainatate si detin un apartament in tara de care se ocupa o ruda care a murit. Dupa deces, am contactat presedintele asociatiei de proprietari pentru a-mi trimite prin email suma de plata pentru intretinere ca sa platesc prin internet. A refuzat si mi-a cerut sa-i trimit un inscris notarial prin care adresa mea de email sa fie recunoscuta legal ca fiind a mea. Nimeni de aici sau din tara nu a auzit de asa ceva! Cine poate garanta asa ceva? Unde se poate obtine?
Un avocat membru al unui barou de judet (Prahova, de exmplu), ma poate reprezenta intr-un proces din Bucuresti?
Daca da, care este diferenta fata de reprezentarea de catre un avocat din Bucuresti?
Discuție Neprezentare
Am facut intampinare la o iesire din indiviziune, dar nu pot sa ma prezint la proces. Se judeca in lipsa sau se amana?
Buna ziua,
Am nevoie sa iau legatura cu cineva din asociatia proprietarilor unui bloc in care detin un apartament. Asociatiile proprietarilor sunt inregistrate undeva? Eu nu locuiesc in tara si nici nu am pe cine trimite la bloc. Cum pot gasi aceasta inforamatie?
Buna ziua,

Acum cateva zile am primit o cerere de partaj pentru un apartament la care am cota parte si pe care il locuiesc de mult niste rude pe care nu le-am vazut vreodata, caci eu am plecat din tara de mult timp.
N-am nimic impotriva sa le vand cota mea parte, dar am cateva nelamuriri:
1. Cererea mi-a venit dupa trei luni de la data de pe ea. E prea tarziu sa raspund?
2. In cerere scrie ca daca locuiesc in strainatate sa le dau o adresa din Romania. Eu nu mai am pe nimeni in tara, deci nu am ce adresa sa dau. Este obligatorriu? Ce se intampla daca nu dau?
3. Reclamantii imi cer mie sa platesc taxele de judecata care sunt de peste 13.000 lei. Dupa calculul meu (de pe internet) cheluielile ar fi de vreo 2750 lei. De unde poate sa fie asa mult?
4. Eu pot cere sa platesca onorariul avocatului meu? Dar deplasarile in tara pentru proces?
5. Cum se evalueaza aparamentul? Pretul de la impozit? Evaluator?

Nu prea mi-e clar de ce trebuie sa cheluiesc eu asa de multi bani/timp/nervi ca ei sa-mi cota parte (pur si simplu sa ma dea afara de la proprietate).