avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate gianialex-nicoleta

Activitate gianialex-nicoleta

Buna ziua.Mi-am facut dosar pentru prima casa.Am gasit un apartament cu L112,iesit de sub interdictie,dar in CF apare 1 camera,bucatrie,antreu.In realitate sunt 2 camere,bucatarie,baie,camara.Proprietarul a facut modificari in interior fara un proiect iar banca a respins dosarul pentru ca situatia din realitate nu corespunde cu cea din CF.Am dat avansul pentru casa,vanzatorul mi-l restituie.Eu vrea sa vad daca este o posibilitate de a inscrie baia si modificarile in CF.Va multumesc.
In 2006 am cumparat o casa cu legea 112,dupa ce a iesit de sub interdictie,nefiind revendicata de nimeni.Casa are teren iar eu l-am inchiriat de la primarie.in fiecare an mi se reinnoieste contractul de inchiriere ,folosesc o suprafata de 1000 mp,pentru care platesc chirie la primarie lunar suma de 150 ron.De cateva zile am prim o adresa de la consiliul local care imi cere sa fac impunerea pe teren "conform cu art.256 L.571/privind C.fiscal modificata prin L.494 din 2004"
Intrebarea mea este:cum se poate plati intr-un stat de drept si chirie si impozit in acelasi timp pentru acelasi teren.Cui pot sa ma adresez si ce pot sa fac pentru ca in adresa scrie ca in terme de 15 zile sa ma prezint sa fac impunerea.mentionez terenul este inchiriat si nu concesionat.
Mentionez ca nu doar eu am teren inchiriat in curte ci si ceilalti vecini,carea nu au primit nici o adresa .Mai sunt 4 proprietari in curte.
Va multumesc.
Discuție intrebare
sunt al treilea proprietar al unei case cu legea 112,dar care nu s-a revendicat,va rog sa imi spuneti daca cu terenul aferent casei in suprafata de 66 mp,pe care platesc chirie la stat,pot sa cer improprietarire in baza legii 18/91,prin ordinul prefectului.va multumesc.
in primul rand MULTUMESC din tot sufletul.As vrea sa va mai intreb, ce pot sa fac daca nu stiu unde locuieste tatal copilului si nici unde lucreaza? Cum poate sa-l citeze instanta si unde?Pot sa fac cererea de incredintare a minorului prin ordonanta presedintiala sau prin simpla cerere de chemare in judecata?va multumesc din tot sufletul.Dumnezeu sa va dea sanatate!
am un baietel de 8 ani.nu am fost casatorita cu tatal lui.in certificat poarta numele de familie al tatalui.de la 6 saptamani nici eu nici fiul meu nu l-am vazut.nu stiu unde este si unde locuieste.nu am nici o sentinta.pur si simplu copilul a ramas la mine.cum pot sa ies cu fiul meu din tara pentru o saptamana de vacanta.va multumesc anticipat