avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate anigb2

Activitate anigb2

Multumesc.
Buna seara,

Doresc sa achizitionez o masina second-hand in valoare de 15.000 euro din Italia. Firma din Italia si firma mea este platitoare de TVA. Pentru aceasta achizitie trebuie sa platesc TVA?

Multumesc.
Da, multumesc pentru raspunsuri.
elga50 a scris:

Dar ca sa hotarasti in adunarea generala ca reparatiile sa se imparta pe persoane, cand in HG spune clar ca se impart pe cota-parte indiviza, atunci aceasta hotarare este nula si nu se aplica...si e rau ca s-a aplicat si pana acum. Dar macar pe viitor e cazul sa se aplice legea!

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat clar, cheltuielile nu s-au impartit niciodata pe pesoane, doar pe tronson.
Dar este corect, daca a stabilit adunarea generala ca repartizarea cheltuielilor lunare sa se calculeze pe persoane? Eu am calculat pana anul trecut pe cota indiviza, in urma adunarii am modicat metoda de calcul pe persoane. Daca in 45 zile nu a contestat nimeni (s-a votat in unanimitate) tot nu este legal?
Asa voi face.

Un sfarsit de saptamana minunat.
Va multumesc mult pentru raspunsurile date. Daca aveam vreun dubiu asupra ceea ce urmeaza sa fac, acesta a disparut.

Multumesc.

P.S. Dna elga50 sunteti intradevar o Doamna. Respectele mele.
Din pacate atunci i-am amenintat ca ii dau in judecata,ca proprietar, dar nu am facut-o si am respectat dorinta lor. Acum am avut Adunare Generala si a ramas calculul tot pe persoane.
Pentru a modifica acest calcul am nevoie de o noua Adunare Generala convocata sau pur si simplu luna viitoare calculez pe cota indiviza.

Multumesc.
Multumesc de raspuns, eu sunt administratorul la acest imobil, problema mea este ca acum un an de zile in Adunare Generala (in care a iesit un mare scandal) eu am incercat sa explic la toata lumea ca asa este corect, adica calcul pe cota indiviza, dar nu am avut cu cine sa ma inteleg. Dupa un an de zile, in care am modificat calculul de intretinere pe persoana cum au dorit, aceeasi persoana care a venit cu scandal la adunarea trecuta, acum vine si-mi spune ca nu e corect pe persoana, ci pe cota indiviza.
Multumesc
Buna dimineata,

As dori sa stiu daca este corect ca la Adunarea Generala sa se hotarasca sa se calculeze toate cheltuielile lunare pe persoane si apartament, lucrarile de reparatie pe tronson (adica daca o coloana se schimba de la subsol pana la ultimul etaj) este achitata doar de cei afectati, cand legea prevede ca ca calculul cheltuielilor se fac pe cota indiviza. Aceasta hotarare a fost votata si aprobata cu un vot contra si o abtinere.
Multumesc anticipat