avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara mijloc de transport ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara mijloc de transport second-hand

Buna seara,

Doresc sa achizitionez o masina second-hand in valoare de 15.000 euro din Italia. Firma din Italia si firma mea este platitoare de TVA. Pentru aceasta achizitie trebuie sa platesc TVA?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: anigb2 , utilizator 15:29, 7 Martie 2012
daca masina nu se incadreaza la exceptiile de la art. 145^1 cod fiscal, aveti drept de deducere numai pentru 50% din tva aferenta acestei achizitii intracomunitare, iar 50% din taxa se va include in costul mijlocului fix.

inregistrari contabile pentru un curs de 4,3537

inregistrare taxare inversa
15673 4426 = 4427 15673

receptie autovehicul
73.143 213 = % 404 65306, 4426 7837
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie ue, fara sa fie inregistrat in roi ionunu ionunu Buna ziua, am urmatoarea speta: - achizitie de un mijloc de transport second-hand din UE de catre o firma din Romania, care este platitoare de TVA, dar din ... (vezi toată discuția)
Regim tva la achizitie auto din ue office.carmen office.carmen O firma platitoare de tva in tara doreste sa achizitoneze un autoturism de la o firma din uniune,de asemenea platitoare de tva.Plateste tva la achizitie? ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie din ue a unui autoturism nou Munteanu V Munteanu V Am si eu o intrebare:cum se procedeaza cu TVA-ul aferent unei achizitii din UE a unui autoturism nou,achizitie efectuata de 1)firma inregistrata in scopuri de ... (vezi toată discuția)