Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara mijloc de transport ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara mijloc de transport second-hand

Buna seara,

Doresc sa achizitionez o masina second-hand in valoare de 15.000 euro din Italia. Firma din Italia si firma mea este platitoare de TVA. Pentru aceasta achizitie trebuie sa platesc TVA?

Multumesc.
daca masina nu se incadreaza la exceptiile de la art. 145^1 cod fiscal, aveti drept de deducere numai pentru 50% din tva aferenta acestei achizitii intracomunitare, iar 50% din taxa se va include in costul mijlocului fix.

inregistrari contabile pentru un curs de 4,3537

inregistrare taxare inversa
15673 4426 = 4427 15673

receptie autovehicul
73.143 213 = % 404 65306, 4426 7837
Multumesc.