avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate CL-MIRELA

Activitate CL-MIRELA

Am depus la autoritatea tutelara o cerere formulata de notar cat si solicitari din partea mea, a fiului meu si a curatorului propus, insotite de documente adiacente dar inca nu avem un raspuns favorabil.
Din discutiile telefonice inteleg ca in decembrie 2020 a fost modificat art. 229 alin. din Legea nr. 71 din 2011 pentru punerea în aplicare a Legii 287/2009 si este interpretabila competenta autoritatii tutelare.
Am mers si la Judecatorie si nici acolo nu am primit un raspuns clar, ideea a fost ca daca nu imi dau unii sa cer la ceilalti, deoarece s-au tot schimbat lucrurile.... :(
Nu am timp sa ma plimb intre 2 institutii si as vrea sa inteleg care este varianta corecta avand in vedere si termenul indelungat necesar obtinetii unei opinii din partea judecatoriei.
Din dorinta de a intelege cum stau lucrurile (neavand pregatire juridica) am solicitat o opinie pe acest forum dedicat.

Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Imi puteti indica unde trebuie sa ma adresez pentru instiuirea unui curator in vederea instrainarii unui imobil detinut in coproprietate cu fiul meu minor (15 ani) si cumpararea unui alt imobil.
Avand in vedere art.229 nu imi este clar daca trebuie sa ma adresez autoritatii tutelare din raza de domiciliu sau unui complet specializat pentru minori si familie din cadrul judecatoriei.
Multumesc!