avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Criss inna

Activitate Criss inna

Am dat eu în judecata asociația tot pentru conducta pluviala(am câștigat procesul în urma cu 2 ani) de atunci stau cu sentința în mână...s-a făcut și executare silita...însă tot proprietarii trebuie sa plateasca...proprietarii sunt asociatia( c-a parte juridica , este non-profit)


dumitrucera a scris:

Cum se procedeaza in situatia in care doresc sa actionez in instanta asociatia de proprietari intrucat mi-a fost inundat apartamentul din cauza infundarii coloanei pluviale care nu avea montat parafrunzar, in conditiile in care asociatia de proprietari nu are organe de conducere, ci doar administrator, care face doar incasari si plati? Mai mult, asociatia nu are nici adresa unde sa fie citata.


Dacă se ajunge la poprire și proprietarul asociat nu vrea sa plateasca în contul executorului, se ajunge la validarea popririi, cheltuielile judecatoresti se plătesc de către cine?...instanta la cererea avocatului poate hotarii sa plateasca cel pentru care se cere validarea....multumesc !

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Am inteles. Este vorba despre asociatia care datoreaza bani catre unul dintre proprietari si despre proprietarii care datoreaza catre asociatie cota de contributie (zisa cheltuieli) si pentru asta proprietarii sunt terti popriti in dosarul executional. Boon. Delicata problema. O luam babeste:
Art. 2 lit g si k din lege definesc notiunea de cheltuieli comune si pe cea de cota de contributie
Datoriile asociatiei, indiferent care ar fi ele cu conditia sa fie legale (aveti hotarari judecatoresti, deci sunt legale) trebuie acoperite prin cota de contributie a fiecarui proprietar asociat, asociatia avand o ipoteca legala asupra apartamentelor si un privilegiu asupra bunurilor mobile si veniturilor proprietarilor asociati pentru sumele datorate cu titlu de cotă de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari art. 80 din Legea 196/2018.
Ca urmare a situatiei de mai sus, fiecare membru asociat trebuie sa plateasca o cota proportionala, conform statutului, din suma datorata catre proprietarul in favoarea caruia se excuta titlul excutoriu astfel incat sa se acopere suma datorata de asociatie.
Executorul le face adresa tuturor coproprietarilor si le pune in vedere ca sunt terti popriti. Daca ei platesc in continuare catre asociatie, veti face validarea popririi si ii veti executa silit pe fiecare dintre ei. Cheltuieli mari, tambalau, ura. SAU suma se imparte pe fiecare proprietar, se trece pe panou la cheltuieli si ii executa asociatia pe cei care nu platesc. Cheltuieli mai mici, dar tot tambalau, ura, etc.

La suma de aproximativ 15000 de lei se merita sa dai 3000 de lei pentru compensare ?


tiutiu a scris:

Se poate face foarte simplu. Printr-o adresă, solicitați asociației compensarea sumelor ce le are de plătit către dumneavoastră cu cheltuielile dumneavoastră viitoare cu regia lunară până la concurența sumei ce o aveți de încasat. Asociația o să refuze acest lucru, mai mult că sigur. După ce o sa vă transmită refuzul, nu mai plătiți regia până când suma restantă este egală cu ce aveați de încasat. Următorul pas, mergeți la executor și faceți ofertă reală de preț cu suma ce o datorați asociației, depuneți banii la executor și mai departe știe executorul ce are de făcut ( pe o parte ia banii de la dumneavoastră și vi-i dă înapoi peste două săptămâni sub formă de executare silită). In felul acesta, chiar dacă va da în judecată asociația pentru neplata regiei, aveți deja o hotărâre de executare a asociației ,aveți și refuzul asociației pentru compensarea sumelor datorate , aceasta nu va avea câștig de cauză. Va spun acest lucru, din propria experiență. Sănătate!
P.S.. ce veți cheltui suplimentar ( adică veți pierde niste bani) vor fi cheltuielile cu oferta reală de preț și mai departe este treabă asociației să justifice in fața membrilor acele sume .

În jur de 15000 lei

gi-jane2 a scris:

Daca ati câștigat procesul, e și treaba proprietarilor ca au ales prost conducerea.
Iar ei sunt terți popriti, executorul le poate face adresa ca suma ce o datoreaza asociației, sa o trimiți în contul executorului sau al dvs pana la concurenta sumei x.
Asta ca să recuperati mainrepede. Daca nu, recuperati de la dvs in rate.
Despre ce suma e vb?

Apropo,furnizorul nu vine sa facă poprire pe conturile nimănui....nu ai plătit facturi. ..ramai fără apa,lumina.nu se mai ridica gunoiul etc....

latka a scris:

Am inteles asta, pai de ce nu a luat executorul banii pina acum ? A mai fost subiectul asta , de mai multe ori si nu stiu sa fi fost cineva care sa fi executat asociatia fara cont. Nu poti sa pui poprire pe conturile individuale si personale ale poprietarilor. Nu ai hotarire in acest sens.

Mai bine ati povesti cu ce a "gresit" asociatia, mai mult ca sigur sunt niste oameni ,ce o reprezinta, vinovati. Si proprietarii pot cere, prin instanta, sa constate acet lucru, daca nu ati facut-o dvs.

Chiar si legea specifica, 196/2018 , se refera explicit la acest lucru, la art. 102 :

(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.


Proprietarii ar fi vinovati, la gramada, adica asociatia, daca au hotarit , cu buna stiinta, intr-o AG si in raspar cu legea, ceva in defavoarea dvs.

Imaginati-va ca (un exemplu) 20% dintre proprietari nu mai vor sa plateasca cheltuieli de intretinere si asociatia nu mai poate acoperi facturi la un furnizor de utilitati. Vine furnizorul si obtine executare judecatoreasca pe conturile individuale ale tuturor proprietarilor ? Nu am auzit pina acum de asa ceva.

Executorul nu are de unde.... a făcut poprire pe cont (plățile se fac ches)..doar eu plătesc în cont(suma îmi revine inapoi)
..nu are bunuri mobile sau imobile.
Vinovat ar exista,dar eu nu am putut dovedi acest lucru de aceea s-a dat asociația în judecata (fiind vorba de un bun comun )iar în sentința s-a specificat sa meargă în judecata asociația cu aceea persoana sa recupereze suma ,dar nu a făcut-o....

latka a scris:

Am inteles asta, pai de ce nu a luat executorul banii pina acum ? A mai fost subiectul asta , de mai multe ori si nu stiu sa fi fost cineva care sa fi executat asociatia fara cont. Nu poti sa pui poprire pe conturile individuale si personale ale poprietarilor. Nu ai hotarire in acest sens.

Mai bine ati povesti cu ce a "gresit" asociatia, mai mult ca sigur sunt niste oameni ,ce o reprezinta, vinovati. Si proprietarii pot cere, prin instanta, sa constate acet lucru, daca nu ati facut-o dvs.

Chiar si legea specifica, 196/2018 , se refera explicit la acest lucru, la art. 102 :

(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.


Proprietarii ar fi vinovati, la gramada, adica asociatia, daca au hotarit , cu buna stiinta, intr-o AG si in raspar cu legea, ceva in defavoarea dvs.

Imaginati-va ca (un exemplu) 20% dintre proprietari nu mai vor sa plateasca cheltuieli de intretinere si asociatia nu mai poate acoperi facturi la un furnizor de utilitati. Vine furnizorul si obtine executare judecatoreasca pe conturile individuale ale tuturor proprietarilor ? Nu am auzit pina acum de asa ceva.

Executorul nu are de unde.... a făcut poprire pe cont (plățile se fac ches)..doar eu plătesc în cont(suma îmi revine inapoi)
..nu are bunuri mobile sau imobile.
Vinovat ar exista,dar eu nu am putut dovedi acest lucru de aceea s-a dat asociația în judecata (fiind vorba de un bun comun )iar în sentința s-a specificat sa meargă în judecata asociația cu aceea persoana sa recupereze suma ,dar nu a făcut-o....

latka a scris:

Am inteles asta, pai de ce nu a luat executorul banii pina acum ? A mai fost subiectul asta , de mai multe ori si nu stiu sa fi fost cineva care sa fi executat asociatia fara cont. Nu poti sa pui poprire pe conturile individuale si personale ale poprietarilor. Nu ai hotarire in acest sens.

Mai bine ati povesti cu ce a "gresit" asociatia, mai mult ca sigur sunt niste oameni ,ce o reprezinta, vinovati. Si proprietarii pot cere, prin instanta, sa constate acet lucru, daca nu ati facut-o dvs.

Chiar si legea specifica, 196/2018 , se refera explicit la acest lucru, la art. 102 :

(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) se aplică persoanelor fizice sau juridice vinovate.


Proprietarii ar fi vinovati, la gramada, adica asociatia, daca au hotarit , cu buna stiinta, intr-o AG si in raspar cu legea, ceva in defavoarea dvs.

Imaginati-va ca (un exemplu) 20% dintre proprietari nu mai vor sa plateasca cheltuieli de intretinere si asociatia nu mai poate acoperi facturi la un furnizor de utilitati. Vine furnizorul si obtine executare judecatoreasca pe conturile individuale ale tuturor proprietarilor ? Nu am auzit pina acum de asa ceva.

Am hotărâre judecătorească definitiva...și hotărâre de executare silita a asociației de proprietari.


latka a scris:

Și o să mai stați, nu există temei legal pentru ce credeți dvs. Administratorul nu are nici o calitate de " a da soluții ". Banii se recuperează de la cei vinovați. Dacă aveți hotărâre judecătorească. Dar nu aveți.

Pe scurt: proces ,apel câștigat cu asociația de proprietari ..sentințe definitive....executare silita!.....însă nu are ce sa execute asociatiei....în cazul acesta administratorul spune ca suma trebuie împărțită locatarilor scarii (inclusiv mie)...oamenii sunt revoltați ca de ce trebuie sa plătească ei...De unde se recuperează banii....?....stau cu sentințele în mână de 2 ani de zile...

latka a scris:

Nu cred ca exista posibilitatea asta, nu se poate pune poprire "pe cheltuieli". Daca oamenii nu vor, nu aveti ce face, deoarece ati cistigat un proces impotriva unei persoane juridice, nu impotriva unor persoane fizice.
Asociatia poate spune orice, nu inseamna ca si au dreptate.

Ar fi trebuit sa cistigati procesul nominalizindu-se persoanele vinovate din conducerea asociatiei, atunci era altceva.

Am câștigat un proces cu Asociația de proprietari,s-a făcut executare silita pe cont (bunuri nu sunt) însă nu se lucrează cu contul plățile le fac ches...Asociația spune ca oamenii sunt obligați sa achite banii ce mi se cuvin, însă oamenii nu vor.
Executorul în baza CF v-a face poprire pe cheltuielile datorate lunar de către fiecare proprietar (inclusiv eu) însă trebuie să mergem individual sa depunem banii în contul executorului, de aici întrebarea mea...


Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

M-ati băgat în ceata. Poprirea se instituie oe venituri, nu pe cheltuieli. Nu explicați totuși despre ce e vorba?