avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate petu

Activitate petu

Lucrez in sanatate,sunt sef birou contabilitate cu delegatie din 2002,am absolvit Management financiar contabil- contabilitate si informatica de gestiune.Dupa absolvirea facultatii am primit sarcini de serviciu suplimentare.Pe fisa postului codul COR este 121124.
Sunt sef birou intr-o institutie publica.Am o vechime in munca de 23 ani.Pana in anul 2008 am fost incadrata ca si contabil IA cu delegatie de sef birou.In 2008 am absolvit facultatea si am fost incadrata economist III .
Va rog sa imi spuneti cum intelegeti dvs.acea "vechime in specialitate", si dupa cati ani voi putea fi incadrata ca economist IA .
Va multumesc.
Răspuns la discuția Control financiar preventiv
Facturile nu sunt supuse CFP.Contractele sunt supuse CFP.
Discuție taxa de poluare
Am achizitionat in 2010 un autoturism nou.Am platit in jur de 750 euro taxa de poluare.
Intrabare: Exista posibilitatea sa recuperez o parte din aceasta suma?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cine este tatal meu?
Intentia mea a fost sa cer o solutie juridica in rezolvarea problemei mele.
Vreau sa mentionez ca eu am aflat de cativa ani(2 ani)cum stau lucrurile in familia mea ,intrebandu-l pe tata ce grupa
sangvina are(dintr-o prostie).
Pentru faptul ca acest subiect nu-l pot discuta decat cu sotul meu ,sunt foarte bucuroasa sa citesc parerile sus exprimate si care vin din partea unor persoane neutre.
Am simtit ca nu sunt singura si pentru asta nu pot decat sa va multumesc.
Răspuns la discuția cine este tatal meu?
Stimate d-le av.Valentin G. vreau sa va asigur ca aici nu este vorba de moralitate.Stiu ce scrie in Sfanta Scriptura,iar preotul mi-ar repeta si el : "sa nu-ti judeci parintii".Judecata o va face Dumnezeu in ceruri,dar aici pe pamant as vrea si eu sa stiu ce fel de om este tatal meu biologic.Sigur nu voi face asta cu orice pret,dar as vrea sa incerc.
Din experienta d-vs a-ti putea sa-mi spuneti daca am vreo sansa de repunere in termen?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cine este tatal meu?
Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit.Faptul ca mama a fost o rasfatata il stiu din povestile bunicilor,iar apoi pe parcursul vietii mele,traind 30 de ani cu parintii in aceiasi casa.
Voi mai cugeta asupra manierei in care voi actiona ,dar este imposibil sa nu-i afecteze pe ai mei.
Va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pentru bunele intentii.
Răspuns la discuția cine este tatal meu?
Sugerati ca trebuie sa ma prefac in continuare ca totul este ok?Armonie este in relatia cu sotul si copilul meu.Nu stiu daca in relatia cu mama mai poate fi armonie.O consider foarte vinovata,iar faptul ca tace in continuare si asteapta mult respect si afectiune din partea noastra denota ca nu constientizeaza cat rau ne-a facut mie si tatalui care m-a crescut.Toata viata ei a fost o rasfatata fara sa aiba nici un merit.
Recunosc faptul ca am o doza de 'samanta de scandal' dar este nedrept ce se intampla.
Sunt o persoana foarte vertebrala,cu o pozitie sociala castigata cu multa munca si intotdeauna am rezolvat problemele in timp util ,inainte ca lucrurile sa o ia razna.
Recunosc,aceasta situatie o vad fara rezolvare cel putin atata timp cat traieste tatal care m-a crescut.Este un om bun si tin mult la el.
Răspuns la discuția cine este tatal meu?
Din punct de vedere financiar nu sunt probleme.
Am certitudinea ca el este tatal meu biologic,deci nu as pierde nimic.Sunt o persoana hotarata,sotul meu ma sustine ,ceea ce m-ar trage putin inapoi este faptul ca tatal care m-a crescut are probleme de sanatate si nu as vrea sa-l mai supar si eu.
Probabil ca inainte de a demara orice actiune ar trebui sa discut cu tatal biologic sa vad ce pozite adopta fata de aceasta situatie.
Nu stiu cum sa procedez:-/ Cred ca m-am gandit prea mult si incep sa il urasc.Lucrurile nu pot ramane asa.

Răspuns la discuția cine este tatal meu?
il respect pe tatal care m-a crescut si chiar avem o relatie f.buna.dar postura in care sunt pusa nu imi convine deloc.Este neplacut sa simti pe pielea ta ca ti se ascunde ceva.