avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate lgsanda

Activitate lgsanda

Apreciez sfaturile dvs. Voi face in conformitate. Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Detectorul este pe partea comuna cu un singur aparat pentru toate apartamentele de pe palier si cu senzor in apartamentul meu. Senzorul cu priza este in interior, la mine in bucatarie cu un fir pe teava de gaz. In 2018 s-au montat detectoarele de gaz la priza, in tot blocul. Am acest aparat si merge bine, a fost testat de echipa care a venit sa instaleze pe cel wireless si mi-au spus ca merge bine.
Contractul cu furnizorul nu stiu cum este facut. Eu nu am primit niciun contract, nu mi s-a dat nimic. De aceea cred ca este facut la comun.

As vrea sa stiu cum pot sa ma apar de aceste impuneri. Presedintele opreste in fircare luna 30 lei pentru fondul de reparatii, de mai mult de 2 ani, luna de luna acesti bani sunt inclusi in intretinere.
Acum el vopseste casa scarii si ne cere alti bani, Sunt peretii racaiti pe scari si vrea sa puna faianta. Tot timpul sunt bani ceruti si impusi. Echipa care a venit sa vopseasca nu vorbeste romaneste, sunt imigranti straini, care nu au drept de munca cel mai probabil. Se petrec lucruri ciudate aici. Nu cred ca au drept de a intra in bloc daca sunt ilegal angajati.

Multumesc pentru sfaturi.
Meltumesc. Mi-ati dat un sfat bun.
Exista totusi vreo lege care sa oblige proprietarul sa-si puna aceste detectoare?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a facut verificarea tehnica de firma care vrea sa instaleze detectoarele noi si a constatat ca vechiul detector (care nu este deloc vechi, din 2018) merge foarte bine, in parametrii functionali. Este de domeniul absurdului: vine o firma, constata ca totul este perfect, dar vrea sa-ti instaleze fortat altceva, desi nu este nevoie si chiar ea spune acest lucru.
Buna ziua,
Am o problema cu Presedintele blocului in care locuiesc din Bucuresti.
El ma obliga sa platesc instalarea unui nou detector de gaze wireless si ma ameninta cu judecata la tribunal daca nu platesc. El cere 400 de lei pe acest nou detector de gaze wireless pe baza de senzori.
In octombrie 2018 o firma a pus detectoare de gaze (cu alimentare la priza) in tot blocul si eu folosesc acest detector din 2018 care merge foarte bine.
Firma care a pus detectoarele "Sicur Gaz" in 2018 nu mai exista, asa am aflat de la noua firma adusa pentru noile detectoare. In 2018 am platit 350 lei inclusi in intretinere, volens-nolens. Nu am primit nici un act, nici un certificat de garantie atunci.
Cunosc alte blocuri din capitala, unul este in sectorul 1, unde nu se pun astfel de detectoare wireless, mai ales acum in caz de pandemie COVID cand lumea nu mai are serviciu. Am vorbit personal cu presedinta/administratora unui bloc din sectorul 1 Bucuresti si mi-a confirmat ca nu exista lege care sa oblige proprietarul sa instaleze asemenea aparate.
Blocurile alaturate mie (lipite de al meu) au detectoare cu priza, nu cele wireless. Constat ca situatia tensionanta este impusa si escaladata de Presedintele blocului si interesele lui personale.
Vreau sa stiu daca exista vreo lege/act normativ care sa ma oblige sa pun acest detector wireless de gaze, eu avand deja unul functional.
Vreau sa stiu care este parerea dvs. si ce pot sa fac, cui sa ma dresez ca aseasta hartuire sa inceteze.

Multumesc.