avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate laur2378

Activitate laur2378

Discuție PROCES
Buna seara

In anul 2009 am deschis un proces partaj judiciar succesoral - ieşire din indiviziune in 2010 procesul a fost suspendat [Solutie: Suspendă judecarea cauzei în baza art. 142 pct.2 Cod pr.civilă. #-o
Acum am primit o citatie in care Solutie: Repune cauza pe rol.
nu inteleg de ce?
am fost casatorit si am un copil din prima casatorie ,dar nu am avut bunuri in comun cu prima sotie.M-am recasatorit,si am cumparat o locuinta pe numele meu ,cu care mai am 2 copii,.As dori sa stiu ce acte trebuie sa fac ca in cazul in care eu asi, deceda,sa nu se ajunga la conflicte intre copii in privinta mostenirii,si cum as putea sa las de acum,totul clar si legal,pt. a mostenii cei doi copii din a doua casatorie ,fara ca celalalt din prima casatorie sa intre in drepturi.


Deasemenea am mers, la mai multe notariate, sa cer sfatul < iar notarii se contrazic.>
notarul numarul 1 - sa fac un C-V simplu
2- sa fac un C-V cu clauza de intretinere, < pe unul din copii < care are venituri mai mari, din cei 2 copii
3 sa fac un C-V cu habitat viager, sau cu uzulfruct viager, si sa primesc si o suma de bani
4 sa fac un contract de intretinere, simplu sunt confuz si nu stiu ce sa aleg, pt asta apelez la sfaturile dumneavoastra.

Va multumesc anticipat


Răspuns la discuția Mostenire, ce se mai poate face
Toate actele originale , sunt la unchiul meu. Nici nu vrea sa auda ca toti sa mergem la notariat.Dupa moartea bunici mele
fiecare mostenitor< copil> a primit prin posta o notificare daca accepta sau mostenirea, iar mama mea a mers la judecatorie si a acceptat.
Unchiul meu spune ca prin asta sa desbatut mostenirea. < este adevarat>
Deasemenea tot el, spune daca nu avem toate actele in originar, nu putem sa-l dam in judecata.
Bunicii mei din partea mamei mele au lasat in urma decesului o casa la tara si cateva terenuri in nordul Moldovei. Pana in acest moment nu sa facut dezbaterea mostenirii intre copii supravetuitori, mama mea, doua surori si un frate. Mama mea a decedat in anul 1998 si atunci fratele ei, unchiul meu a ajuns la concluzia ca mostenirea parintilor ai apartine in intregime si a pus stapanire pe proprietati si pe actele doveditoare are proprietatilor bunicilor. Matusile mele nu sunt deacord cu acest lucru dar nici nu au deschis o actiune legala inpotriva acestei fapte a unchiului meu. In 2005 unchiul meu mi-a oferit o suma de bani ca sa-i cedez partea mamei mele, insa dupa ce iam semnat la Notariat o procura de renuntare s-a schimbat si nu mi-a mai dat nici un ban. Deasemenea a incercat sa induca Notariatul in eroare sustinand ca sunt singurul copil al sorei lui, ceea ce nu este adevarat intrucat mai am un frate. De atunci unchiul meu a inceput sa construiasca pe aceste terenuri dar fara sa aiba acceptul celorlalti mostenitori. Intrebarea mea este ce pot face eu acum, sau ce putem face in comun cu ceilalti mostenitori. Care sunt optiunile noastre avand in vedere ca unchiul meu nu este dispus sa dezbatem mostenirea pe o cale amiabila
Salut, Inainte de a pune intrebarea trebui mai intai sa va spun o scurta poveste:
Mama mea in urma cu 35 de ani are o relatie cu ''x'' fara sa se casatoreasca.
Din acesta relatie ma-m nascut eu. Mama la dat in judecata pe ''x'' si el a trebuit sa plateasca pensie alimentara pentru mine. Apoi ''x'' se casatoreste cu o alta persoana si are 2 copii 'A si B

De curand am aflat ca A B lau convins pe X sa le lase lor apartamentul si sa ma
excluda pe mine, ceea ce nu mi se pare corect.
Sotia lui X a decedat mai demult si X a cumparat apartamentul de la stat pe numele lui
si este singurul proprietar iar acum am inteles ca a facut o intelegere cu A si B si
au facut un contract de intretinere sa le lase lor apartamentul.
Am fost si am vorbit cu el dar degeaba ca nu vrea sa imi dea nimic dar eu stiu
ca legal nu poate sa le de si partea mea lor asa gratuit, cred ca de aia au facut
contr de intretinere ca sa nu para ca la donat.

Acum apelez la ajutorul domnilor Avocati daca imi pot spune daca este legal ce au facut ei
si daca am sau nu dreptate. Si daca am drept cum sa fac ca sa atac ceea ce au facut ei.
Mentionez ca X traieste si ca stau toti inpreuna in acelasi imobil despre care vorbeam mai sus.
Contractul l-am vazut la B odata si pare unul simplu fara prea multe clauze. A si B se angajeaza sa
aiba grija de X la modul general. NU scrie nimic de bani sau daca X ramane sau nu in casa.