avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate adrianxyzxyz

Activitate adrianxyzxyz

pt user ETOCU,

privitor la primul raspuns:

ok, dar de cine se recupereaza de la statul francez? de mine sau de partenerul meu francez?
daca de mine : este acest lucru valabil in ciuda faptului ca eu nu am transportat produsele respective in rominia?

privitor la al doilea raspuns am 1 intrebare suplimentara si 1 completare

intrebare
- eu, in rominia o sa pot sa aplic taxarea inversa din punct de vedere al TVA-ului care o sa apara pe factura asociata unui deviz?

completare
- caz concret
am 4000 euro/luna de lucrari (deci > 35000 /an deci sunt platitor de tva)
am 5000 euro/luna de materiale
ce inteleg eu e ca:

- facturez 4000 euro cu taxare inversa si nu platesc niciodata tvaul pe aceasta factura
- cumpar de 5000 de euro materiale din fr pentru lucrari (din care 1000 tva)
---------
total factura 4000 euro mina de lucru + 5000 euro materiale = 9000 euro care trebuie sa ajunga in contul firmei mele in ro

partenerul francez primeste o factura de 9000 euro din care 1000 euro tva

daca nu e asa atunci sunt in ceatza rau de tot
multumesc
Hello,

Incerc sa imi fac o firma cu un partener francez prin care eu sa contractez executia unei lucrari de constructii/renovari in Franta. Eu urmeaza sa ii fac un deviz pe care el sa il accepte iar la sfirsitul sau in timpul lucrarilor sa ii facturez lucrarile executate. Materialele urmeaza sa fie cumparate in parte de firma mea in Franta.

Problema e ca nu stiu care este circuitul diferitelor TVA-uri implicate in tranzactii :

Partea romina
- valoarea lucrarii 10000 euro
- valoarea facturii 10000 euro + TVA? =
asta este prima intrebare - trebuie facturat cu TVA sau fara. daca pun TVA eu pot sa mi-l deduc in vreun fel sau altul? exista vreo derogare de la tva pentru prestari servicii?

Partea franceza
- primeste factura de 12000 euro din care 2000 tva
ce se intimpla cu acest tva avind in vedere ca si el mai departe o sa factureze clientii lui cu valoare lucrarii + TVA; poate partenerul francez sa il deduca in vreun fel?

Aceeasi problema din punct de vedere al materialelor

- eu cumpar materiale din franta pentru executie in franta dar factura trebuie sa treaca in contabilitatea firmei romine
- cind cumpar materialele le cumpar cu tot cu tva dar nu le import in tara
- cum intra acest TVA platit in franta in contabilitatea firmei mele? exista vreo posibilitate de deducere?

Multumesc