avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA intracomunitar pt Prestari servicii de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA intracomunitar pt Prestari servicii de constructii/renovari in Franta - cum functioneaza?

Hello,

Incerc sa imi fac o firma cu un partener francez prin care eu sa contractez executia unei lucrari de constructii/renovari in Franta. Eu urmeaza sa ii fac un deviz pe care el sa il accepte iar la sfirsitul sau in timpul lucrarilor sa ii facturez lucrarile executate. Materialele urmeaza sa fie cumparate in parte de firma mea in Franta.

Problema e ca nu stiu care este circuitul diferitelor TVA-uri implicate in tranzactii :

Partea romina
- valoarea lucrarii 10000 euro
- valoarea facturii 10000 euro + TVA? =
asta este prima intrebare - trebuie facturat cu TVA sau fara. daca pun TVA eu pot sa mi-l deduc in vreun fel sau altul? exista vreo derogare de la tva pentru prestari servicii?

Partea franceza
- primeste factura de 12000 euro din care 2000 tva
ce se intimpla cu acest tva avind in vedere ca si el mai departe o sa factureze clientii lui cu valoare lucrarii + TVA; poate partenerul francez sa il deduca in vreun fel?

Aceeasi problema din punct de vedere al materialelor

- eu cumpar materiale din franta pentru executie in franta dar factura trebuie sa treaca in contabilitatea firmei romine
- cind cumpar materialele le cumpar cu tot cu tva dar nu le import in tara
- cum intra acest TVA platit in franta in contabilitatea firmei mele? exista vreo posibilitate de deducere?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: serbano , utilizator 00:07, 25 Iunie 2009
adrianxyzxyz a scris:

Hello,

Incerc sa imi fac o firma cu un partener francez prin care eu sa contractez executia unei lucrari de constructii/renovari in Franta. Eu urmeaza sa ii fac un deviz pe care el sa il accepte iar la sfirsitul sau in timpul lucrarilor sa ii facturez lucrarile executate. Materialele urmeaza sa fie cumparate in parte de firma mea in Franta.

Problema e ca nu stiu care este circuitul diferitelor TVA-uri implicate in tranzactii :

Partea romina
- valoarea lucrarii 10000 euro
- valoarea facturii 10000 euro + TVA? =
asta este prima intrebare - trebuie facturat cu TVA sau fara. daca pun TVA eu pot sa mi-l deduc in vreun fel sau altul? exista vreo derogare de la tva pentru prestari servicii?

Partea franceza
- primeste factura de 12000 euro din care 2000 tva
ce se intimpla cu acest tva avind in vedere ca si el mai departe o sa factureze clientii lui cu valoare lucrarii + TVA; poate partenerul francez sa il deduca in vreun fel?

Aceeasi problema din punct de vedere al materialelor

- eu cumpar materiale din franta pentru executie in franta dar factura trebuie sa treaca in contabilitatea firmei romine
- cind cumpar materialele le cumpar cu tot cu tva dar nu le import in tara
- cum intra acest TVA platit in franta in contabilitatea firmei mele? exista vreo posibilitate de deducere?

Multumesc



TVA-ul se plateste acolo unde are loc constructia/renovarea, in Franta. TVA-ul nu se deduce , se recupereaza de la autoritatile fiscale din Franta, in baza documentatiilor/justificarilor solicitate. De la 01.01.2010 veti recupera TVA-ul platit intr-un alt stat membru de la autoritatile fiscale din Romania.
Ca regula generala, pentru toate serviciile legate de bunuri imobile taxarea operatiunii se efectueaza in statul in care este situat acel bun imobil asupra caruia se presteaza lucrarile respective.
Operatiunile de aceasta natura se incadreaza in prevederile art. 133, alin. 2, lit. a din Codul fiscal conform caruia locul prestarii se considera locul unde "sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile".
Lucrarile referitoare la bunurile imobile sunt detaliate la art. 133, punctul 13 din normele de aplicare ale Codului fiscal si se refera la urmatoarele tipuri de operatiuni:
1) lucrarile de constructii-montaj, transformare, finisare, instalare, reparatii, intretinere, curatare si demolare, efectuate asupra unui bun imobil prin natura sa;

Deoarece astfel de operatiuni se incadreaza la prestari servicii, chiar daca se deruleaza intre parteneri situati in doua state membre diferite, de exemplu constructorul stabilit in Romania si beneficiarul stabilit in Franta, nu trebuie sa completati si sa depuneti declaratia recapitulativa cod 390 (declaratie cu caracter fiscal) si declaratia Intrastat (declaratie cu caracter statistic).
Aceste declaratii se intocmesc si se depun numai in situatia in care se realizeaza livrari sau achizitii intracomunitare de bunuri, nefiind aplicabile si prestarilor de servicii.
Modalitatea de emitere a facturii:
Factura pentru clientul din U.E. poate fi emisa in orice limba oficiala a statelor membre ale Uniunii Europene cu obligatia de a se asigura traducerea in limba romana doar la solicitarea organelor de inspectie fiscala din Romania.
Baza de impozitare si TVA aferenta operatiunii se inscriu in valuta, cu obligatia de a inscrie TVA si in lei. Taxa datorata se calculeaza la baza de impozitare in valuta convertita in lei la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei valabil in data la care intervine exigibilitatea taxei pentru serviciul prestat.

Ca regula generala, pentru prestarile de servicii efectuate pe baza de contract/comanda, faptul generator si exigibilitatea taxei intervin la data prestarii serviciilor.

Avand in vedere ca pentru prestarile de servicii faptul generator si exigibilitatea taxei intervin la data la care este emisa factura dar nu mai tarziu de a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, cursul valutar recomandabil a fi utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a TVA este cursul din data prestarii serviciilor.

Pentru astfel de servicii, data prestarii serviciilor se considera a fi data acceptarii situatiilor de lucrari intocmite de constructor si acceptate de beneficiar
pt user ETOCU,

privitor la primul raspuns:

ok, dar de cine se recupereaza de la statul francez? de mine sau de partenerul meu francez?
daca de mine : este acest lucru valabil in ciuda faptului ca eu nu am transportat produsele respective in rominia?

privitor la al doilea raspuns am 1 intrebare suplimentara si 1 completare

intrebare
- eu, in rominia o sa pot sa aplic taxarea inversa din punct de vedere al TVA-ului care o sa apara pe factura asociata unui deviz?

completare
- caz concret
am 4000 euro/luna de lucrari (deci > 35000 /an deci sunt platitor de tva)
am 5000 euro/luna de materiale
ce inteleg eu e ca:

- facturez 4000 euro cu taxare inversa si nu platesc niciodata tvaul pe aceasta factura
- cumpar de 5000 de euro materiale din fr pentru lucrari (din care 1000 tva)
---------
total factura 4000 euro mina de lucru + 5000 euro materiale = 9000 euro care trebuie sa ajunga in contul firmei mele in ro

partenerul francez primeste o factura de 9000 euro din care 1000 euro tva

daca nu e asa atunci sunt in ceatza rau de tot
multumesc
1. TVA-ul din Franta se recupeeaza de catre persoana juridica din Romania, conform urmatoarelor reglementari: O.M.F.P. nr. 523/2007 pentru aprobarea Procedurii de solutionare a cererilor de rambursare TVA catre persoanele impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, stabilite in alt stat membru al Uniunii Europene si O.M.F.P. nr. 530/2007 pentru aprobarea Procedurii de solutionare a cererilor de rambursare TVA catre persoanele impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, stabilite in afara Comunitatii - acestea sunt emise in baza unor directive, cu siguranta si in Franta functioneaza astfel de reglementari.
2. Nu se aplica taxare inversa.

Operatiunea se incadreaza la art. 133 alin. (2) lit h. pct.2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Pe baza art. 155 alin.(5) lit. n) pct.1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare, referitor la informatii obligatoriu ce trebuie sa cuprinde factura, este corect ca in cazul operatiunii dvs. de prestari de serviciu sa fie trecut pe factura mentiunea “neimpozabila in Romania”. Aceste operatiuni in Formularul 300 - “Decont de taxa pe valoarea adaugata” se vor raporta in rd. 3., iar in Formularul 390 - “Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitile intracomunitarte de bunuri” nu se raporteaza

Alte discuții în legătură

Cum sa plateste tva-ul pentru o munca in strainatate? AlexandruBZS AlexandruBZS Am o mică companie din domeniul construcțiilor și am avea un șantier în străinătate, la un particular în Franța. Privind TVA-ul, ... (vezi toată discuția)
Obligatii declarative d390 vies remustihenea remustihenea O societate comercila din Romania platitoare de tva, efectueaza o prestare de serviciu unei persoane fizice din Franta (cetatean francez) si colecteaza tva 20% ... (vezi toată discuția)
Raportare prestari servicii intracomunitare camicami camicami Stiti,cumva,daca rd.3 si 3.1 din noul decont TVA (300/2010) are corelatie cu noua decl.390 /2010 in care v-a trebui sa raportam,din 2010,veniturile din ... (vezi toată discuția)