avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate Ando888

Activitate Ando888

Am avut CM cu indemnizatie 0 deoarece nu am declarat ca am cazut la munca. Diagnosticul medicului a fost contuzie genunchi drept, subluxatie de rotula dreapta pe teren de displazie femuro-ptelara dr.
In luna Mai am fost internata 12 zile la un spital privat pentru a face recuperare medicala.


Mi-am dat demisia la sfarsitul lunii Mai, urmand sa merg la ITM sa depun plangere, dar pe 2 Iunie m-au chemat sa dau declaratie. Declaratie care mi-a fost modificata in PV si scrie ca din cauza unei erori au declarat AM asa tarziu. Am declarat persoanele implicate si pe PV nu apar. Pe PV scrie ca s-au facut cercetari in luna Iunie, dar totusi inregistrarile video din luna Martie nu raman atat de mult timp. Iar eu am primit PV si celelalte acte abia in luna Iulie.
In cazul in care am avut un accident de munca in luna Martie si cei din functie mi-au spus sa nu declar accidentul daca merg la medic. Am avut concediu medica cu indemnizatie 0 timp de 52 de zile, (Martie-Mai) cand am hotarat sa-mi dau demisia. Dupa ce mi-am dat demisia, au declarat accidentul de munca. Nu am fost platita pentru concediul respectiv. Ce as putea face in aceasta privinta?
Sunt angajata de pe 2 Noiembrie 2020, iar pe anul trecut mi s-au dat 3 zile de concediu de odihna. Incepand cu anul acesta aveam 21 de zile de concediu, mi-am luat 5 zile de concediu (3 de anul trecut si 2 de acum), diferenta este de 19 zile.
La lichidare mi s-a spus 11 zile - 5 zile de concediu luate = 6 zile de concediu de odihna care imi vor fi platite.
Contractul l-am incheiat pe 24 Mai.
Se calculeaza pe perioada lucrata nu? Atunci imi vor fi platite doar 6 zile?
Iar in legatura cu concediul de odihna ramas, aveam 19 zile. Iar ei mi-au calculat doar 6 zile ramase la lichidare. Cum se calculeaza acestea?
Este vreo problema daca accident s-a produs pe 29 Martie si eu abia acum vreau sa fac toate aceste demersuri? Am fost in concediu medical de pe 29 Martie pana pe 21 Mai, iar astazi mi-am dat demisia. Afecteaza cu ceva cand voi merge la ITM?
Faptul ca eu nu am spus adevarul privind locul accidentului, care sunt cauzele in privinta mea?
In cazul in care am avut un accident de munca, iar directorul de restaurant mi-a spus sa nu declar ca am avut acest accident la munca daca voi merge la medic. Iar eu am spus ca el de frica, am avut concediu medical cu indemnizatie 01 de 50 de zile. Dar concediul medical nu mi-a fost platit deoarece mi s-a spus ca nu indeplinesc stagiul de cotizare. Eu nu am primit nici un ban 2 luni, directorul nu a declarat accidentul de munca. Ce pot sa fac in acest caz? Multumesc.