avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Activitate Tilli

Activitate Tilli

Bună ziua! În luna iunie s-a născut primul meu copil si urmează sa introduc dosarul de indemnizatie. În ultimii doi ani am avut 3 joburi diferite, iar la unul din acestea am lucrat doar 3 zile și am generat 350 lei venit net . Luna în care am generat acest venit ,practic este prima luna luata în calculul indemnizatiei. Am citit în lege ca o fracție,pt a fi luata în considerare tb sa reprezinte cel puțin jumătate din zilele lucrătoare din acea luna,practic pt venitul de 350 lei generat,am lucrat doar 3 zile lucrătoare în acea luna,dintr-un total de 21.

Întrebarea către dvs este : venitul menționat anterior(350ron) este luat în considerare sau se merge mai în spate cu o luna în care am generat venit?
Buna seara,
Va multumesc ca v-ati facut timp sa imi raspundeti.
In alta ordine de idei as vrea sa intreb si ceva legat de somaj: daca intentionez sa imi bag somaj, indemnizatia de crestere copil va fi calculata in baza veniturilor obtinute din salariu sau se va calculca in baza veniturilor obtinute din salariu + venitul obtinut din somaj?
Exemplu:
1. Aplic pentru somaj si primesc indemnizatie pentru ultimele 12 luni lucrate?
2. Aplic pentru somaj si primesc indemnizatie pentru ultimele 12 luni in care am realizat venit? Adica salarii + somaj lunar.

Va multumesc anticipat pentru interesul acordat intrebarilor mele!
va multumesc pt raspuns.
Ma poate ajuta cineva cu un răspuns va rog? Mulțumesc.

Tilli a scris:

Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 pana în 1 iunie 2021,și mi s-a desființat postul,toată echipa a fost data afara. Am aflat de curând ca sunt însărcinată,am cam 5 săptămâni de sarcina. Beneficiez de indemnizație dacă nu ma mai angajez nicăieri pana se naște copilul,adică ianuarie sau februarie 2022? Iar dacă ma angajez undeva pot fi data afara în perioada de proba dacă anunț ca sunt însărcinată? As vrea sa nasc la un spital de stat,dar nu voi mai fi asigurată în caz ca nu ma angajez. Care este cea mai buna soluție? Mulțumesc.

Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 pana în 1 iunie 2021,și mi s-a desființat postul,toată echipa a fost data afara. Am aflat de curând ca sunt însărcinată,am cam 5 săptămâni de sarcina. Beneficiez de indemnizație dacă nu ma mai angajez nicăieri pana se naște copilul,adică ianuarie sau februarie 2022? Iar dacă ma angajez undeva pot fi data afara în perioada de proba dacă anunț ca sunt însărcinată? As vrea sa nasc la un spital de stat,dar nu voi mai fi asigurată în caz ca nu ma angajez. Care este cea mai buna soluție? Mulțumesc.