Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 pana în ...

Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 pana în 1 iunie 2021,și mi s-a desființat postul,toată echipa a fost data afara. Am aflat de curând ca sunt însărcinată,am cam 5 săptămâni de sarcina. Beneficiez de indemnizație dacă nu ma mai angajez nicăieri pana se naște copilul,adică ianuarie sau februarie 2022? Iar dacă ma angajez undeva pot fi data afara în perioada de proba dacă anunț ca sunt însărcinată? As vrea sa nasc la un spital de stat,dar nu voi mai fi asigurată în caz ca nu ma angajez. Care este cea mai buna soluție? Mulțumesc.
Data prezumata a nasterii : ianuarie/februarie 2022

Perioada eligibila : februarie/martie 2020 - ianuarie /februarie 2022

Perioada luata in calcul februarie/martie 2020 - mai 2021, inclusiv ..... in speta , aveti un total de 16 luni/15 luni ceea ce va da dreptul la indemnizatie.
Ma poate ajuta cineva cu un răspuns va rog? Mulțumesc.

Tilli a scris:

Bună ziua! Am lucrat intr-o corporație din dec 2018 pana în 1 iunie 2021,și mi s-a desființat postul,toată echipa a fost data afara. Am aflat de curând ca sunt însărcinată,am cam 5 săptămâni de sarcina. Beneficiez de indemnizație dacă nu ma mai angajez nicăieri pana se naște copilul,adică ianuarie sau februarie 2022? Iar dacă ma angajez undeva pot fi data afara în perioada de proba dacă anunț ca sunt însărcinată? As vrea sa nasc la un spital de stat,dar nu voi mai fi asigurată în caz ca nu ma angajez. Care este cea mai buna soluție? Mulțumesc.

1. Din datele mentionate de dvs aveti un total de 16 luni/15 luni ceea ce va da dreptul la indemnizatia pentru CCC.

2. Se poate inceta c.i.m. in perioada de proba a unei salariatei gravide.

3. Dacă sunteţi însărcinată sau vă aflaţi în perioada de lăuzie, este bine să ştiţi că puteţi beneficia de anumite servicii medicale gratuite, fie că aveţi sau nu asigurare de sănătate.
[ link extern ]
va multumesc pt raspuns.
Buna seara,
Va multumesc ca v-ati facut timp sa imi raspundeti.
In alta ordine de idei as vrea sa intreb si ceva legat de somaj: daca intentionez sa imi bag somaj, indemnizatia de crestere copil va fi calculata in baza veniturilor obtinute din salariu sau se va calculca in baza veniturilor obtinute din salariu + venitul obtinut din somaj?
Exemplu:
1. Aplic pentru somaj si primesc indemnizatie pentru ultimele 12 luni lucrate?
2. Aplic pentru somaj si primesc indemnizatie pentru ultimele 12 luni in care am realizat venit? Adica salarii + somaj lunar.

Va multumesc anticipat pentru interesul acordat intrebarilor mele!