avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate Tiberiu1988

Activitate Tiberiu1988

Răspuns la discuția Asigurare RCA falsa


Norbert11 a scris:



Daniel Vidoe a scris:

V-am raspuns separat la intrebarea postata de Dvs.

Va rog sa cititi raspunsul acolo !

Andrei1995vggddh a scris:

Bună ziua lucrez la o firma de transport și am fost implicat într-un accident ușor am verificat asigurarea mașini care o conduc și nu apare nicăieri menționez ca eu am fost vinovat în acel accident și acest accident a fost produs în Germania
dacă se dovedește ca asigurarea RCA este falsa cine va fi trasa la răspundere eu sau firma la care lucrez sa mai întâmplat asta și am înțeles ca șoferul este tras la răspundere și nu înțeleg de ce? Nu consider ca e de datoria mea ca șofer sa aflu dacă asigurarea este falsa sau nu ci a firmei la care lucrez



Colegu ceai rezolvat ca si eu mis in situatia asta ca si tine?


Salut ne poti spune cum sa terminat problema ta sunt si eu intro situatie asemanatoare doar ca mi sa intamplat in londra
Buna seara in 2017 am fost implicat in marea britanie intrun accident usor de circulatie eu fiind angajat al unei firme de transport marfuri accidentul fiind cauzat din vina mea.in 2020 am fost chemat in judecata de catre BAAR cu acuzatia ca autocamionul nu avea asigurare eu stiind ca la momentul producerii accidentului am facut constatarea amiabila cu celalalt proprietar.inteleg ca asigurarea mea era falsa dar nu inteleg de ce mau chemat in judecata pe mine si nu firma de transport.intrebarea este ma poate castiga in instanta petru recuperarea cheltuielilor?suntem deja la a doua infatisare intun proces civil si nu stiu cat poate sa dureze si cum o sa se termine va multumesc