avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate ana24

Activitate ana24

S-a intocmit un proces-verbal de contraventie pentru efectuarea de transport persoane fara a avea licenta de trasport si s-au retinut si placutele cu numarul
de inmatriculare. s-a facut constestatie impotriva acestui proces-verbal si IPJ refuza restituirea placutelor cu nr de inmatriculare. Spun acestia ca trebuie o actiune in contencios prin care sa cerem restituirea placutelor. Ce parere aveti?
Potrivit OG 2/2001contestatia impotriva P-V de contraventie SUSPENDA executarea.
Răspuns la discuția srl in faliment
ma intereseaza in momentul in care societatea respectiva a fost dizolvata si s-a incheiat procedura insolventei, daca fostul asociat si administrator in acelasi timp mai poate desfasura vreo forma de activitate comerciala cu vreo anumita calitate.
Discuție srl in faliment
In cazul intrarii in faliment a unei societati comerciale, asociatul acesteia mai poate in vreo forma permisa de lege activitate comerciala? -Stiu ca are aceasta interdictie de a mai fi asociat, insa exista vreo forma de societate comerciala pe care o poate administra, sau avea o alta calitate de acest gen?
daca am fost asociat unic la o societate comerciala care a aintrat in procedura insolventei vreau sa stiu daca mai pot face o alta societate comerciala si ce fel de societate mai pot constitui si ce calitate pot sa mai am la aceasta- administrator macar. va multumesc
Răspuns la discuția COSTURI INSCRIERE UNPIR
Va multumesc!
Vreau sa stiu ce costuri presupune profesia de lichidator. am vazut o taxa de verificare a acererii de 300 Ron, taxa inscriere in tablou de 500 Ron. Mai sunt si alte costuri?( pentru persoane cu 5 ani vechime in domeniu)
da, este mai usor , insa in situatia in care nu cunostem locul de munca ne putem (sau instanta) adresa MAE pt a afla locul de munca? daca ati avut litigii asemenatoare, va rog, scoateti-ma din ceata.#-o
sunt avocat dar n-am mai avut asemenea situatie.
multumesc
in cazul in care tatal obligat la pensie de intretinere a plecat in italia, unde realizeaza venituri mai mari, cum pot sa obtin relatii cu privire la locul de munca si salariul?
introduc o actiune pt. pensie de intretinere si instanta se va aocupa de aceste aspecte?
sau fac demersuri anterior introducerii actiunii la Mae?
Este aplicabila in aceasta situatie Conventia de la New York din 1956?
Răspuns la discuția divort prin reprezentare
multumesc, asta stiam si eu. vreau sa stiu, pentru ca nu am experienta, daca poti dovedi cu alte probe resedinta sau numai cu un document de resedinta.ma refer la rspunsul dat de avluci.
nu are copii minori, este un divort din vina paratului.