avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... COSTURI INSCRIERE UNPIR
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

COSTURI INSCRIERE UNPIR

Vreau sa stiu ce costuri presupune profesia de lichidator. am vazut o taxa de verificare a acererii de 300 Ron, taxa inscriere in tablou de 500 Ron. Mai sunt si alte costuri?( pentru persoane cu 5 ani vechime in domeniu)
Cel mai recent răspuns: ana24 , utilizator 21:02, 23 Septembrie 2009
ana24 a scris:
Vreau sa stiu ce costuri presupune profesia de lichidator. am vazut o taxa de verificare a acererii de 300 Ron, taxa inscriere in tablou de 500 Ron. Mai sunt si alte costuri?( pentru persoane cu 5 ani vechime in domeniu)

Buna ziua,
Accesati [ link extern ]
Contactati Filiala Bucuresti, Dna. Frumosu

Cu stima,
Nivelul taxelor si cotizatiilor
Art. 1. - (1) Taxa de înscriere la examenul de dobândire a calitatii de practician în insolventa va fi de 600
lei.
(2) Taxa de verificare a cererii si a documentelor doveditoare pentru persoanele care cer înscrierea în
Uniune fara examen si cu scutire de stagiu va fi de 300 lei.
Art. 2. - Taxa de înscriere în Tabloul UNPIR va fi de:
a) 600 lei pentru persoane fizice care au promovat examenul de acces în profesie;
b) 6.000 lei pentru persoanele fizice care beneficiaza de înscrierea în profesie cu scutire de examen si
stagiu de pregatire profesionala, precum si pentru persoanele fizice straine care solicita dobândirea calitatii
de membru al Uniunii potrivit art. 52 din Statut.
c) 800 lei pentru persoane juridice.
Art. 3. - (1) Cotizatia anuala este de:
a) 600 lei pentru persoane fizice compatibile;
b) 400 lei pentru persoane fizice incompatibile.
(2) Taxa anuala pentru persoanele juridice este de 2.000 lei
Art. 4. - Taxa de sustinere a examenului de definitivat în profesie este de 300 lei.



Extras din Statutul practicienilor in insolventa

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2009
Avocat Alexandru Gheorghe, Avocat
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat prcatician in insolventa herculeroco herculeroco In acest moment un avocat poate deveni practician in insolventa fara a sustine examenul respectiv? (vezi toată discuția)
Lichidator si executor - studii necesare anvistef anvistef ce scoala trebuie sa ai pentru a deveni lichidator si executor,va rog (vezi toată discuția)
Avocatura nicolealex nicolealex buna , as dori sa stiu cum pot deveni avocat, inclusiv cuantumul taxelor care trebuie platite, daca este obligatorie urmarea cursurilor de la acel institut de ... (vezi toată discuția)