avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Iulicabombonica

Activitate Iulicabombonica

Va multumesc
Buna ziua.

Stiu ca s.a dat legea ca nu mai e voie sa ai 2 contracte de munca full time, iar daca ai part time al doilea loc de munca programele celor 2 locuri de munca nu trebuie sa se suprapuna. Am mai multe intrebari, daca puteti sa.mi spuneti exact ce se intampla:
1. Daca totusi se suprapun programele de munca, exista sanctiuni pt angajat si angajator?
2. Ce sanctiuni sunt pt angajat daca declara in declaratia completata un program fals la jobul part time?
3. Au cum sa afle angajatorii ca se suprapun programele de munca, ii instiinteaza cineva, se autosesizeaza cei de la ITM sau cum pot sa afle?

Va multumesc pt orice alte detaliu legate de acest aspect. Va intreb deoarece eu am full time de la 9-18 si mai am part time de la 14:30-19, si as vrea sa completez declaratia pt al doilea job cu un program fals 19-23 ( declaratia pe care mi.au dat.o cei de la full time cand m.au intrebat daca mai am un al doilea loc de munca).

Multumesc, o zi buna.
Buna ziua, sunt angajata cu 8 ore la o firma, din februarie m-am mai angajat inca la o firma, o luna am fost 8 ore la amandoua, in martie m-am dat la 4 ore la o firma si acum din aprilie as vrea sa ma s himb la 4 ore la cealalta firma si la prima firma sa fiu 8 ore. Intrebarea mea este: unde am functia de baza? La prima firma la care m-am angajat? Nu tin minte sa fi semnat ceva legat de functia de baza, aceasta se ia automat pt primul loc de munca? Cum as putea sa afku unde am fu ctia de baza? Intreb acest lucru, deoarece la locul unde vreau sa ma trec la 4 ore din aprilie am o declaratie in care ma intreaba unde am functia de baza
Multumesc mult pt raspunsuri
Daca completez functia de baza la locul de munca cu 4 ore este ok? Sau trebuie sa fie automat la locul de munca full time?


Buna ziua, am 2 locuri de munca si as vrea sa ma dau la 4 ore la un loc de munca. Mi.au dat o declaratie sa completez functia de baza. Doar ca eu nu as vrea sa se stie ca mai lucrez in alta parte. Ce se intampla daca scriu gresit functia de baza? La ce foloseste aceasta functie de baza, este doar pt bonuri de masa?
Multumesc mult
In sectorul bugetar. M-ar interesa pt DGASPC Bucuresti (inspector de specialitate debutant) si pt Agentia Nationala a Medicamentului (referent de specialitate debutant). Multumesc
Buna ziua, ati putea sa-mi spuneti cat ar fi salariul de baza pentru inspector de specialitate cu studii superioare, debutant? ( mentionez ca am aproape 15 ani vechime pe cartea de munca, dar cu studii medii; are vreo importanta aceasta vechime pt calculatea salariului?). Multumesc mult