avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin Sighiartau

Activitate Cosmin Sighiartau

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod clar sunteti influentat, indirect, de existenta acestui sediu social. O modalitate mai simpla ar fi sa va adresati Registrului comertului din zona dvs, solicitand arhivei acestuia sa va puna la dispozitie copie dupa documentul ce a stat la baza stabilirii sediului social la adresa unde sunteti proprietar. Daca se confirma ca sediul este la adresa dvs sunteti intr-o dilema:
1. fie la stabilirea sediului s-a despus un document in fals - situatie cu iz penal
2. fie la stabilirea acelui sediu s-a intocmit un act insusit de catre proprietarul de la acel moment.
Solutia ar fi simpla: ii solicitati (in scris) proprietarului firmei ca in ... zile sa isi mute sediul de la adresa unde sunteti proprietar (varianta amiabila si eleganta).
In caz contrar depuneti un inscris catre Registrul comertului prin care aratati ca sunteti proprietarul de drept de la adresa respectiva si solicitati sa se consemneze faptul ca societatea nu detine un drept de folosinta / locatiune al acelui spatiu (prin aceasta Registrul "are cunostiinta" de lipsa unui sediu social . In mod normal societatea isi pierde sediul social, iar in conformitate cu art. 237 al. 1 lit. c din Legea nr. 31/1990 la cererea oricarei persoane interesate precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii. Expuneti acest aspect proprietarului firmei ce isi are sediul la adresa dvs astfel incat acesta, pe cale amiabila, sa isi mute sediul firmei.
Răspuns la discuția Cum sa procedez
In procedura insolventei creantele salariale se inscriu in Tabelul de creante fara a mai fi necesara depunerea unei Cereri de inscriere in Tabel. Luati legatura cu administratorul judiciar, urmariti stadiul procedurii, partciipati la Adunarile creditorilor fiind astfel informat cu privire la modalitatea si termenul de restituire a acestor creante in functie de masa credala a societatii.
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
NU se poate face cercetarea disciplinara prealabila fara a lasa posibilitatea persoanei invinuite sa se apere. NU e corect, nu e legal, nu e moral. Ar reprezenta un abuz din partea angajatorului. Ar insemna ca persoana invinuita (printr-o analogie cu legea penala) are in acel moment calitatea de inculpat. Ori, pana la definitivarea cercetarii disciplinare PREALABILE (de aia i se spune prealabila) nu poate avea aceasta calitate. Chiar si in desfasurarea unei cercetari d.p.d.v. penal exista o prima faza in urma careia se stabileste inceperea sau neinceperea urmaririi penale a celui invinuit.

Sunt foarte curios la ce anume se referea dl Vasile (freelis) cand spunea ca "vor avea timp sa-si prezinte dovezile in apararea lor". Dupa ce se incheie cercetarea disciplinara si anagajtorul emite o decizie de concediere pe motivul "furt din avutul societatii"???
Da, sunt de acord cu opinia privitoare la faptul ca acest recensamant nu isi va atinge scopul. Am auzit destule persoane spunand ca recenzorul le-a facut o vizita scurta si a solicitat in mod superficial informatii. Eu, in calitate de recenzor, fara a ma pune pe un piedestal (avand doar ambitia de a-mi face treaba la care m-am inhamat in mod constiincios si serios) am acordat atentia necesara, zic eu, fiecarei intrebari pe care o adresam/ adresez persoanei chestionate. Acolo unde persoana recenzata avea dubii ii explicam ceea ce insemna intrebarea sau rvariantele de raspuns.
Faptul ca recenzorii nu isi fac treaba asa cum s-au angajat sa si-o faca nu e o generalizare. Doar ca, scartari cum suntem, vedem doar partile negative din orice (in acest caz vedem partea negativa a procesului de recenzare).
Aberatia cu "ne vor fura la vot daca le dati CNP-ul" arata un singur lucru: temerile unor politicieni, bazandu-se pe incapacitatea (partiala sau totala) de a "castiga" votul populatiei prin propriile forte. Si astfel, prin aceste aberatii menite sa manipuleze masele (se stie clar ca mass-media este cel mai puternic instrument de manipulare in masa), isi vor gasi scuze cei care nu vor castiga alegerile.
CNP-ul, cum spuneau cativa dintre cei ce au comentat pe forum si nu numai, reprezinta singura posibilitate de identificare a unei persoane. Scuzata-mi fie comparatia, dar asa cum vehiculele se identifica prin seria de sasiu - iar aceasta serie este recunoscuta in orice parte a lumii - tot asa fiecare persoana (fizica sau juridica) este recunoscuta doar printr-un cod de identificare. In cazul persoanelor fizice acest cod de identificare este CNP-ul.
Avand, la acest recensamant, calitatea de recenzor m-am lovit de nenumarate intrebari pe aceasta tema in momentul in care a aparut aceasta balbaiala (dupa cum o numea un utilizator). Am sustinut si sustin in continuare: CNP-ul este singura modalitate pentru identificarea unei persoane.

Ne vor fura la alegeri? CIne va face asta? Va pun in vedere un aspect: cand ma duc la magazin cu bonurile de masa primite de la societatea unde lucrez sunt obligat sa imi completez CNP-ul pe bonul respectiv si apoi sa il predau unui angajat al magazinului respectiv. Acel angajat este o simpla persoana fizica (fara calitatea de operator de date cu caracter personal) care are acces la CNP-ul meu. Mergand mai departe cu rationamentul nici societatea comerciala care mi-a incasat bonul in schimbul unor alimente nu are calitatea de operator de date cu caracter personal. Iata ca deja exista 2 persoane (una fizica si alta juridica) care, in lipsa calitatii de operator de date cu caracter personal, au acces la CNP-ul meu. Am folosit in mod intentionat sintagma "operator de date cu caracter personal" deoarece legea prevede sanctiuni doar pentru cei care, beneficiind de data cu caracter personal, in cazul incalcarii "secretului" sunt supusi sanctiunii. Dar in acest lant (de cand pleaca bonul din mana mea si pana cand ajunge in posesia unui operator de date cu caracter personal) pot aparea mult mai multe persoane care imi pot vedea maretul meu CNP. Si atunci vine intrebarea fireasca: de ce pana al acest recensamant nu a fost lansata in media aceasta isterie "imi vor fura votul pentru ca imi stiu CNP-ul". Jur ca imi vine sa rad, desi ar trebui sa plang vazand naivitatea unor oameni manipulati de niste oameni fara suflet.
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
In vederea concedierii pe motive de abateri disciplinare, in conformitate cu art. 251 alin. 1 din Codul Muncii, angajatorul are obligatia de a efectua cercetarea disciplinara prealabila a salariatului. In acest sens se va convoca salariatul in vederea cercetarii cauzelor care au dus la abatarea imputata, precum si sanctiunea aplicabila. In plus, legea prevede ca in textul convocarii pentru cercetarea disciplinara prealabila se va arata "obiectul, data, ora si locul intrevederii." Avand in vedere ca legea trebuie aplicata intocmai si nu dupa bunul plac al angajatorilor sau a unor persoane cu aere de mari inspectori de resurse umane va atrag atentia ca, pentru a nu exista lacune in documentele prezentate in cazul unei contestari a deciziei de concediere, va trebui sa desemnati o persoana imputernicita sau o comisie care sa efectueze cercetarea disciplinara prealabila.

Avand in vedere ca angajatul are dreptul de a formula si de a sustine aparari in dovedirea nevinovatiei sau a gradului mai redus (decat cel imputat) de vinovatie, este recomandabil ca intre momentul incunostiintarii angajatului si cel al efectuarii cercetarii sa existe un termen rezonabil pentru ca angajatul sa se poata pregati in acest sens.

Acuzatia de furt din avutul societatii reprezinta o acuzatie grava care, iar daca in urma cercetarii disciplinare prealabile este dovedita poate atrage raspunderea penala a celui inviuit. In aceasta situatie documentele ce au stat la baza cercetarii disciplinare prealabila vor constitui parte la dosarul penal al cauzei. Acesta este un motiv, zic eu, suficient de puternic pentru a va indemna sa faceti o cercetare si o culegere de informatii si documente atent selectionate pregatindu-va astfel si pentru un eventual proces penal intentat celui invinuit.
Răspuns la discuția Subcontractare
Daca fisa de date nu prevede alte documente atasate de formularul de subcontractare nu exista obligativitatea de a mai adauga alte documente. Totusi, din experienta va pot spune ca ar fi indicat sa atasati de acest formular si o copie dupa CUI-ul firmei certificata "conform cu originalul", precum si declaratia de eligibilitate completata pentru firma subcontractanta.Dar, repet, daca fisa de date nu prevede pentru subcontractant decat formularul de subcontractare nu va revine nici o obligativitate de a mai atasa si alte documente. In cazul descalificarii pentru lipsa altor documente nespecificate in fisa de date puteti face contestatie.
Furnizarea CNP-ului este reglementata prin LEGE. Exista o vorba romaneasca "unde-i lege, nu-i tocmeala". Acum, vorbind serios, reglementarea are scopul ei foarte bine definit. Este foarte adevarata afirmatia "CNP-ul e singura constanta de identificare personala, de la nastere pana la deces." Ceea ce nu am gasit a avea vre-un rost e continuarea. Cum adica cine isi asuma siguranta datelor??? INS este operator de cate cu caracter personal, la fel ca multe alte institutii si societati (inclusiv societati private). Detinerea si manipularea unor astfel de date este raspunderea operatorului. Iar daca intrebarea (fireasca) ce va urma este: "dar pana sa ajunga datele la INS?" raspunsul este la fel de simplu: "Raspunderea cade asupra "angajatorului" recenzorilor, recenzorilor sefi etc - intreg lantul de persoane implicate in acest proces de recenzare.
Răspuns la discuția Gradinita - Fonduri
Multumesc.

Bun, despre minimis cunosc destul de multe ca si procedura, insa in cadrul dotarilor se pot include si finisaje la cladire? Pentru ca inteleg ca sunt eligibile cheltuielile cu dotarile, inseamna ca sunt eligibile orice cheltuieli privind amenajarea (spatiu de joaca, mobilier, dotarea cu jucarii si aparatura specifica)
Se pot accesa fonduri (structurale, de minimis etc) in vederea infiintarii unei gradinite particulare pe o societate constituita in baza L 31 (SRL sau SA)? Aportul fondatorilor ar fi un spatiu semifinisat. Fondurile ar trebui sa sustina finisarea si dotarea spatiului. Ar putea, o parte dintre fonduri, sa constituie parte din achizitia spatiului, astfel incat efortul financiar al fondatorilor sa fie mai mic (ma gandesc la achizitionarea terenului de catre fondatori, iar cladirea sa fie achitata prin aceste fonduri)?

Va multumesc!