Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Gradinita - Fonduri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Gradinita - Fonduri

Se pot accesa fonduri (structurale, de minimis etc) in vederea infiintarii unei gradinite particulare pe o societate constituita in baza L 31 (SRL sau SA)? Aportul fondatorilor ar fi un spatiu semifinisat. Fondurile ar trebui sa sustina finisarea si dotarea spatiului. Ar putea, o parte dintre fonduri, sa constituie parte din achizitia spatiului, astfel incat efortul financiar al fondatorilor sa fie mai mic (ma gandesc la achizitionarea terenului de catre fondatori, iar cladirea sa fie achitata prin aceste fonduri)?

Va multumesc!
Aveti destule detalii aici: www.avocatnet.ro/content/for...

Cu adaugirea ca solutia prezentata acolo (ajutor de minimis) este aplicabila numai pentru dotare si deci cladirea se va realiza numai din aportul dvs.
Multumesc.

Bun, despre minimis cunosc destul de multe ca si procedura, insa in cadrul dotarilor se pot include si finisaje la cladire? Pentru ca inteleg ca sunt eligibile cheltuielile cu dotarile, inseamna ca sunt eligibile orice cheltuieli privind amenajarea (spatiu de joaca, mobilier, dotarea cu jucarii si aparatura specifica)
Achizitii de mijloace fixe, conform definitiei legale a mijloacelor fixe.