avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate mihaly.vajda

Activitate mihaly.vajda

Multumesc tare mult ptr. raspuns.
La primarie am depus semestrial, numai ca nu stiu daca sunt obligat sau nu la depunerea bilantului contabil.
Exista vreo baza legala cu privire la raportarile anuale la tinerea contabilitatii in partida dupla la asociatii de proprietari?

Cu respect,
Vajda Mihaly
Buna ziua

Sunt administrator la o asociatie de proprietari mare (400 de apartamente). Conduc contabilitatea in partida dubla. Dupa cum am inteles astazi, trebuie sa depun bilant contabil (s1014). Intrebarea mea ar fii: chiar trebuie depusa si daca trebuie sa depun ulterior (incepand de anul 2019) cat amenda risc pentru o intarziere atat de mare?

Multumesc ptr raspunsuri.

Cu respect,
Vajda Mihaly
Discuție TVA la marja?
Buna seara

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:
Daca o I.I. achizitioneaza autoturizme second-hand din strainatate (UE) si pe factura este marcat ca furnizorul aplica regimul special de TVA la marja, eu pot sa deduc TVA-ul? Sau trbuie sa platesc TVA-ul fara sa pot deduce ceva? Sau trebuie sa solicit inscrierea la sistemul regimul marjei de profit si sa platesc numai pe marja de profit?

I.I. a atins plafonul de 300000 lei in luna octombrie asa cum rezulta din Jurnalul de vanzari.

Multumesc

Cu respect,
Bună ziua

Mă numesc VAJDA MIHALY.
Vă caut cu următoarea situație:

Am o I.I. cu activitate de revânzare mașini achiziționate second-hand din state UE. Am cod special de TVA.
Am primit o factură din Belgia pe care nu apare valoare de TVA. Factura este emisă pe codul de înregistrare eliberat de O.R.C. Nu pe codul special de TVA! Totodată este o mențiune pe factură că furnizorul aplică TVA-ul pe marja profitului.
Întrebarea mea este că trebuie să depun D300 respectiv D390 și să plătesc către Stat?
Buna ziua

Va rog daca puteti sa-ma ajutati cu o neclaritate referitor la TVA intracomunitar si regim special de TVA:
Exista o I.I. care a solicitat cod special de TVA intracomunitar. Acest I.I. achizitioneaza din strainatate masini second hand care sunt taxate pe baza regimului special de TVA (a marjei), fapt marcat ca atare si pe factura. Intrebarea mea este:
1. I. I. trebuie sa declara si sa achita orice fel (pe achizitii intracomunitare sau a marjei) de TVA in Romania?
2. Si daca nu trebuie, poate sa cere anularea codului special de TVA?
Important: I.I. a atins deja plafonul de 10000 EUR prin achizitionarea masinilor second hand.

Mii de multumiri ptr raspuns!

Cu respect.
Mihaly
Buna ziua

Ma confrunt exact cu aceasta situatie. Numai ca diferenta este ca intreprinderea individuala a solicitat deja un cui special. A cumparat masini deja dar nu pe cui-ul special.

Care este metoda corecta privind demersul corect in vederea inregistrarii acelor masini?
Nu trebuie sa solicitatam cui special nici daca am atins plafonul de 10000 EUR?
Unde pot sa gasesc care sunt criteriile de incadrare din punct de vedere fiscal a masinilor second hand?

Multumesc tare mult de raspuns

Cu respect,
Mihaly

Radu Varciu a scris:

Problemele sunt un pic mai complicate.
Daca cumparati masini din U.E. care se incadreaza si din punct de vedere fiscal la categoria second hand nu va trebuie cui special pentru achizitii intracomunitare. Dar repet: trebuie sa fiti atent ca masinile sa fie second hand si din punct de vedere fiscal.
Apoi, dupa ce aduceti masinile in tara, puneti adaos comercial si le vindeti fara tva.