avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva intracomunitar daca achizitionez autoturisme
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva intracomunitar daca achizitionez autoturisme

Buna ziua, as dori sa achizitionez autoturisme pentru a le revinde in tara.
Acestea provin de la licitatii din uniunea europeana.
Firma mea este neplatitoare de tva.
Am inteles ca trebuie sa imi inregistrez firma ca platitoare de tva intracomunitar, primind un cui pt achizitii intracomunitare.
Astefel intrebarea mea este : TVA-ul in tara se plateste la vanzarea autoturismului sau la cumparare?
Ultima modificare: Vineri, 4 Octombrie 2019
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Problemele sunt un pic mai complicate.
Daca cumparati masini din U.E. care se incadreaza si din punct de vedere fiscal la categoria second hand nu va trebuie cui special pentru achizitii intracomunitare. Dar repet: trebuie sa fiti atent ca masinile sa fie second hand si din punct de vedere fiscal.
Apoi, dupa ce aduceti masinile in tara, puneti adaos comercial si le vindeti fara tva.

Buna ziua

Ma confrunt exact cu aceasta situatie. Numai ca diferenta este ca intreprinderea individuala a solicitat deja un cui special. A cumparat masini deja dar nu pe cui-ul special.

Care este metoda corecta privind demersul corect in vederea inregistrarii acelor masini?
Nu trebuie sa solicitatam cui special nici daca am atins plafonul de 10000 EUR?
Unde pot sa gasesc care sunt criteriile de incadrare din punct de vedere fiscal a masinilor second hand?

Multumesc tare mult de raspuns

Cu respect,
Mihaly

Radu Varciu a scris:

Problemele sunt un pic mai complicate.
Daca cumparati masini din U.E. care se incadreaza si din punct de vedere fiscal la categoria second hand nu va trebuie cui special pentru achizitii intracomunitare. Dar repet: trebuie sa fiti atent ca masinile sa fie second hand si din punct de vedere fiscal.
Apoi, dupa ce aduceti masinile in tara, puneti adaos comercial si le vindeti fara tva.



Ultima modificare: Vineri, 27 August 2021
mihaly.vajda, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

tva intracomunitar si regim special de tva mihaly.vajda mihaly.vajda Buna ziua Va rog daca puteti sa-ma ajutati cu o neclaritate referitor la TVA intracomunitar si regim special de TVA: Exista o I.I. care a solicitat cod ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara secon-hand mery52 mery52 Buna ziua, am o Intrep. Individ., nu sunt platitor de TVA, si doresc sa cumpar autoturisme secon-hand din U.E. de la persoane juridice si fizice, si sa le ... (vezi toată discuția)