avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate NicoleC

Activitate NicoleC

Am depus la Casa de pensii adeverintele de la angajatori cu veniturile suplimentare obtinute inainte de anul 2001 (premii, prima de vacanta). Am primit motivarea conform careia veniturile din acele adeverinte nu fac obiectul art.165 din Legea 263/2010 si anexei 15 cap VI din HG 257/2011.
Intrebarea mea este daca pentru contestarea acestei decizii conform art 139 alin 3 din Legea 127/2011 este necesar sa contactez un avocat. De la Casa de Pensii mi s-a spus ca este suficient sa depun eu contestatia la judecatorie, iar aceasta va fi aprobata. Am aflat insa ca instantele judecatoresti nu ar mai aproba din oficiu contestatiile si nu stiu cum ar fi bine sa procedez.
Am primit ieri o somatie si un titlu executoriu, emise pe numele tatalui meu, decedat in urma cu 24 de ani, avand ca obiect impozite datorate pentru un teren extravilan de existenta caruia nu am stiut. Am verificat pe site-ul primariei care a transmis somatia si titlul executoriu si am gasit un anunt colectiv din 21 decembrie 2021 pentru comunicarea prin publicitate, unde apare de fapt numele bunicului meu in calitate de contribuabil debitor, prin urmare presupun ca titlul de proprietate este pe numele lui. Bunicul a decedat insa in urma cu 40 de ani.
Nu stiu de ce au emis somatia si titlul executoriu pe numele tatalui meu, avand in vedere ca tata a mai avut 3 frati, decedati si acestia, iar terenul extravilan in discutie nu a facut obiectul unei succesiuni.
Pentru a plati impozitele ar trebui mai intai sa fiu proprietara terenului, dar nu sunt singura mostenitoare si ar trebui facuta succesiune. Nu as dori sa ma complic insa pentru ca este prea multa bataie de cap sa ma ocup de toate formalitatile si sa-mi caut toti verii care ar fi mostenitori si sa impartim un hectar de teren arabil...
In somatie scrie ca in termen de 15 zile debitorul poate notifica organul fiscal pentru demararea procedurii de mediere, iar in titlul executoriu scrie ca se poate formula contestatie la instanta judecatoreasca.
Nu imi este clar ce trebuie sa fac eu in aceasta situatie, ca fiica a debitorului decedat, formulez doar contestatia sau ii notific si pentru procedura de mediere? Ce actiuni ar trebui sa intreprind?
Va multumesc daca ma puteti lamuri.
Inchiriere apartament bloc in regim hotelier (in scop turistic)
Buna ziua, apartamentul situat sub al meu, intr-un bloc de locuinte, a fost recent introdus in circuitul proprietatilor inchiriate in scop turistic, pe Booking, Airbnb si e-cazare.ro. As dori sa stiu daca pentru aceasta proprietarul apartamentului nu ar fi trebuit sa aiba macar acordul Asociatiei de Proprietari. In ce conditii poate fi transformata destinatia unei locuinte in spatiu de cazare turistic, care sunt obligatiile legale ale proprietarului apartamentului respectiv in aceasta situatie, inclusiv fata de Asociatia de Proprietari? Va multumesc anticipat pentru raspuns.