Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, apartamentul situat sub al meu, intr-un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, apartamentul situat sub al meu, intr-un bloc de locuinte, ...

Inchiriere apartament bloc in regim hotelier (in scop turistic)
Buna ziua, apartamentul situat sub al meu, intr-un bloc de locuinte, a fost recent introdus in circuitul proprietatilor inchiriate in scop turistic, pe Booking, Airbnb si e-cazare.ro. As dori sa stiu daca pentru aceasta proprietarul apartamentului nu ar fi trebuit sa aiba macar acordul Asociatiei de Proprietari. In ce conditii poate fi transformata destinatia unei locuinte in spatiu de cazare turistic, care sunt obligatiile legale ale proprietarului apartamentului respectiv in aceasta situatie, inclusiv fata de Asociatia de Proprietari? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
NicoleC, utilizator
Bună ziua,
Singura obligație pe care o persoană fizică atunci când închiriază până la 5 camere în regim hotelier este să anunțe ANAF pentru că trebuie să-și fiscalizeze veniturile. Iar ANAF nu cere acordul vecinilor sau al asociației ca să-l ia în evidență. Nu trebuie să depună nimic altceva la nicio autoritate, nu e persoană juridică. Doar dacă își făcea firmă avea nevoie de acordul asociației de proprietari.

Aici puteți citi ce trebuie să facă:
[ link extern ]

Din ce am mai citit despre situații ca asta, în unele asociații au fost trecute la întreținere mai multe persoane în lunile în care locuința a fost ocupată.
Este o problema majora,deoarece se schimba destinatia spatiului ,care in conformitate cu disp in vigoare,se poate realiza numai dupa parcurgerea unei proceduri legal stabilite
si in ce mai exact sa schimbe destinatia?

e o inchiriere normala ca si in cazul celor care inchiriza pe termen lung......deci nu are nevoie nici de aprobarea asociatiei si nici de ce doresc vecinii

singura obligatie e sa declare un nr de persoane conform ocuparii ap
e o inchiriere normala ca si in cazul celor care inchiriza pe termen lung

Exact. Orice persoană fizică își poate închiria imobilul altei persoane fizice fără aprobarea vecinilor. Denumirea închiriere în regim hotelier arată că închiriază pe termen scurt.

NicoleC a scris:

Inchiriere apartament bloc in regim hotelier (in scop turistic)
As dori sa stiu daca pentru aceasta proprietarul apartamentului nu ar fi trebuit sa aiba macar acordul Asociatiei de Proprietari. In ce conditii poate fi transformata destinatia unei locuinte in spatiu de cazare turistic, care sunt obligatiile legale ale proprietarului apartamentului respectiv in aceasta situatie, inclusiv fata de Asociatia de Proprietari?

Toate raspunsurile le veti gasi citind cu atentie in urmatorul link:

www.avocatnet.ro/articol_585...