avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Activitate Tlc89

Activitate Tlc89

Răspuns la discuția Evacuare chiriași fara preaviz
Va mulțumesc mult pentru răspuns și clarificări!
Evacuare chiriași fara preaviz
Buna ziua! Va rog să ajutați în următoarea problemă:
Se poate evacua un chiriaș (familie cu copil minor) fara un preaviz? Adică cu efect imediat, fără o notificare?
Menționez că există un contract de închiriere, înregistrat la ANAF, iar motivul solicitării evacuării este neplata chiriei (2 luni restante, și 1 luna la facturi).
Deasemenea, menționez că în contract este prevăzută o clauză conform căreia pentru neplata chiriei la termen, proprietarul poate solicita unilateral rezilierea contractului și evacuarea chiriașului.
Deasemenea o alta clauză precizează că neplata facturilor la termenul scadent, atrage rezilierea de drept a contractului, fără notificare și fără intervenția instanțelor judecătorești ori îndeplinirea alte formalități.
Va mulțumesc!
Buna seara!
Va rog sa mă ajutați cu următoarea speță: in urma unei infracțiuni de fals sub semnătură privată, am fost de acord în cu efectuarea unor ore de munca in folosul comunității în decurs de 6 luni.
Măsura a fost dispusă de procuror, și s-a renunțat la urmărirea penală.
Măsura a fost confirmată de judecătorie in februarie, anul acesta.
Din motive personale (știu că nu este o scuză) nu am reușit să le efectuez încă, adică nu m-am prezentat deloc până în acest moment.
Tocmai s-au scurs cele 6 luni..
Se mai poate face ceva?
In caz că nu, care vor fi pașii următori? Se va deschide proces?
Va mulțumesc