avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Doina000

Activitate Doina000

Sunt AMP si ni s a comunicat ca va trebui sa participam timp de doua saptamani(8ore/zi) la un curs de perfectionare finantat deUE. Nu se tine cont daca avem in grija bebe sau copil incadrat in grad de handicap si nu avem unde sa lasam copiii,prezenta este obligatorie. Deoarece cursul se desfasoara la o distanta de 25km fata de domiciliu,UE suplimenteaza cu o masa pe zi si decontarea transportului. Dar..DGASPC ne a comunicat ca ni se va sista plata bonurilor de masa pe perioada cursului,deoarece primim acea masa de la UE. Si chiar daca alegem sa venim cu pachetel de acasa,banii tot se vor opri. Intreb: este legal ?
Familia care are in ingrijire copil cu handicap ( asistent maternal) este scutita de impozit pe cladiri si taxa rovinieta ,conform legii 448/2006?
In urma cu aproximativ 1 an si 3 luni am depus cerere pt divort. Sotul a primit ordin de restrictie initial 5 zile apoi s a prelungit cu 3 luni,fiind evacuat din locuinta pe aceasta perioada,pentru violenta domestica,amenintari si distrugeri. Nu am avut nici un termen la procesul de divort. Dupa expirarea prelungirii ordinului de restrictie ne am impacat si am retras cererea de divort si plangerea penala . Intre timp violentele fizice au incetat ,dar au ramas acuzatii si rareori amenintari,iar neintelegerile persista.Daca intentez un nou proces de divort,se reia cererea initiala,cu probele si faptele de atunci? Ma ajuta cu ceva ordinul de protectie avut ? Sau faptul ca ne am impacat anuleaza tot si toate faptele lui grave nu se mai iau in considerare?
Multumesc mult pentru raspunsuri. CUM SA MERG LA POLITIE CAND EL SE CUNOASTE F BINE CU EI...??? CRED CA MAI BINE NU MAI TULBUR APELE CA S AR PUTEA SA FAC MAI RAU...MULTUMESC MULT.
Cand spuneti probe,mai exact la ce va referiti? Eu nu am decat cateva poze facute cu telefonul din care reies distrugerile ce le a facut in casa,copiii mei au vazut scandalurile si violentele,au auzit amenintarile adresate mie...pot eventual sa aduc caracterizari de la persoane importante din localitate din care sa reiasa comportamentul meu si felul in care sunt perceputa de societate...
Cu aproximatie,cat m ar costa un avocat?
Multumesc
Si in situatia data ,dv ,ca avocat,ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman in continuare cu copiii aici,sa tac si sa astept ...
Si daca adresez judecatoriei o plangere impotriva lui? In cat timp se solutioneaza si ce masuri se pot lua?
Nu am demarat nici o actiune. Sotul ma ameninta sa nu intentez divort sau alta actiune. Am cerut o opinie . Vreau sa stiu ce ma asteapta si cum pot fi protejata de amenintarile lui. Si care sunt sansele in favoarea mea si a copiilor.Si daca in situatia data e necesar sa fac si o altfel de plangere sau doar divortul.