avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate fly2021

Activitate fly2021

Răspuns la discuția Renuntare drepturi la apartament?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Cred ca varianta cea mai simpla și ce-ai puțin costisitoare este sa va facă o procura prin care va imputernicesc sa faceți diverse demersuri la institutiile unde aveți nevoie ..


Multumesc.
Si prima varianta cam cat costa? (renuntarea totala la drepturi)
Am un apartament. In CF scrie ca eu sunt proprietarul si parintii meu sunt cu drept de uzufruct viager. De mai multe ori am intampinat probleme la primarie si nu am reusit sa rezolv ceva fara acrodul parintilor mei.

1) As dori sa stiu daca parintii mei pot renunta la drepturile lor sa raman singur in CF. Ce trebuie sa facem si cam cat costa?

2) Eventual este o solutie mai buna sa primesc o imputernicire de la ei? Exista ceva avantaje/dezavantaje?

Trebuie sa platesc impoziit in cazul in care schimb o cryptomoneda intr-o alta criptomoneda?

Am gasit mai multe articole pe internet unde scrie ca nu se plateste impozit doar cand se schimba banii in valuta. Daca asa este atunci cum declar o potentiala pierdere cripto-cripto?

De exemplu:

Cumpar 2 x monede-A la pretul de 100 eur (50 eur fiecare).
Schimb 1 x moneda-A in moneda-B si o mondeda-A ramane neschimbata.
Dupa 2 ani moneda A valoreaza 70 eur si moneda-B valoreaza 25 eur.

Deci cu moneda-A am facut un gastig de 40% dar cu moneda B am pierdut 50%.
Daca ii schimbam inapoi in moneda-A nu vom mai avea 2 monede-A ca la inceput.

Cand platesc impozit si la ce suma?


Un copil a aruncat cu pietre in masina mea. M-am dus cu el la parinti dar parintii nu vor sa plateasca dauna (ciobituri pe parbriz).

Eu am o dovada in forma de video pe care se vede ca copii arunca cu pietre dupa masini. Copilul a chiar marturisit ca a aruncat dupa masini.

Ce pot sa fac?