Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Schimb cripto in cripto. Cand platesc impozit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Schimb cripto in cripto. Cand platesc impozit?

Trebuie sa platesc impoziit in cazul in care schimb o cryptomoneda intr-o alta criptomoneda?

Am gasit mai multe articole pe internet unde scrie ca nu se plateste impozit doar cand se schimba banii in valuta. Daca asa este atunci cum declar o potentiala pierdere cripto-cripto?

De exemplu:

Cumpar 2 x monede-A la pretul de 100 eur (50 eur fiecare).
Schimb 1 x moneda-A in moneda-B si o mondeda-A ramane neschimbata.
Dupa 2 ani moneda A valoreaza 70 eur si moneda-B valoreaza 25 eur.

Deci cu moneda-A am facut un gastig de 40% dar cu moneda B am pierdut 50%.
Daca ii schimbam inapoi in moneda-A nu vom mai avea 2 monede-A ca la inceput.

Cand platesc impozit si la ce suma?

fly2021, utilizator