avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Schimb cripto in cripto. Cand platesc impozit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Schimb cripto in cripto. Cand platesc impozit?

Trebuie sa platesc impoziit in cazul in care schimb o cryptomoneda intr-o alta criptomoneda?

Am gasit mai multe articole pe internet unde scrie ca nu se plateste impozit doar cand se schimba banii in valuta. Daca asa este atunci cum declar o potentiala pierdere cripto-cripto?

De exemplu:

Cumpar 2 x monede-A la pretul de 100 eur (50 eur fiecare).
Schimb 1 x moneda-A in moneda-B si o mondeda-A ramane neschimbata.
Dupa 2 ani moneda A valoreaza 70 eur si moneda-B valoreaza 25 eur.

Deci cu moneda-A am facut un gastig de 40% dar cu moneda B am pierdut 50%.
Daca ii schimbam inapoi in moneda-A nu vom mai avea 2 monede-A ca la inceput.

Cand platesc impozit si la ce suma?


Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2021
fly2021, utilizator

Alte discuții în legătură

Castig intre 0.5 si 1% profit pe zi din tranzactionarea cryptomonedelor. adyx5 adyx5 Castig intre 0.5 si 1% profit pe zi din tranzactionarea cryptomonedelor. Sunt obligat sa declar acest castig daca nu transform / schimb in ron ?? Se plateste ... (vezi toată discuția)
Factura in doua valute? raduma raduma 1) Pot sa facturez in doua valute? De exemplu: Servicii XX suma in $ = $100 suma in EUR = €70 2) Primesc bani de la un client (program de ... (vezi toată discuția)
Pierderi din curs valutar cristian_conea cristian_conea sunt titular de I.I. si primesc plata in euro; 1. in reg.de casa in valuta trec cursul BNR din ziua in care am primit plata si astfel rezulta o suma in lei ... (vezi toată discuția)