avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaC91

Activitate CristinaC91

Buna ziua,

Un pfa infiintat in iulie 2020, care isi desfasoara activitatea in sistem real, si-a schimbat domeniul de activitate in aprilie 2023, pentru noul cod caen poate opta sa treaca la norma de venit. Incepand cu ce an poate sa isi schimbe sistemul de impozitare, cu 2023 sau cu 2024? Se poate considera indeplinita conditia obligatorie ca s-a impozitat in sistem real perioada de 2 ani fiscali consecutivi?

Multumesc!
Buna ziua,

Conform 407 indice 1 din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014, pentru instalatiile de racordare la reteaua electrica realizate incepand cu data de 1 ianuarie 2021, tratamentul contabil este cel prevazut la alin. (2)-(4), si anume:
-Operatorul de retea, respectiv utilizatorul acesteia, recunoaste o imobilizare corporala atunci cand instalatia realizata este in proprietatea acestuia.
-Dreptul de utilizare, conform legii, a instalatiilor finantate de catre utilizatori si exploatate de catre operatorii de retea se inregistreaza de catre operatorii de retea in conturi in afara bilantului (contul 8039 «Alte valori in afara bilantului»/analitic distinct).

In aceste conditii, in situatia in care instalatiile de racordare vor fi finantate de utilizator si vor fi in proprietatea acestuia, taxele de racordare facturate de operatorul de retea (ex tarif aviz tehnic racordare) se mai recunosc in contul 205 "Concesiuni, brevete, licenţe, mărci comerciale, drepturi şi active similare" sau se includ in costul imobilizarii?

Exista o diferenta de tratament intre cheltuielile de racordare si investitiile utilizatorului in instalatiile de racordare? Nu imi este clar daca aceste prevederi se refera doar la investitiile in instalatia de racordare sau si la cheltuielile suportate de utilizatori cu racordarea.

Multumesc.
Buna seara,

Pot sa inchei doua contracte de munca cu doi angajatori diferiti pentru pozitia de contabil sef cu o norma de 5 ore/luna pentru fiecare contract in parte? Este obligatoriu sa fiu incadrata pe functia de contabil sef sau este suficienta pozitia de contabil pentru organizarea contabilitatii, eu as fi singura contabila din societate.

Mentionez ca mai am un alt contract full time pe pozitia de contabil.