avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate andreea1234566

Activitate andreea1234566

Buna ziua
In luna iulie am avut niste probleme de sanatate . Lucram in Marea Britanie si locuiam cu partenerul meu cu care eram impreuna de foarte mult timp. Am inceput sa ma simt rau, mi-a aparut o infectie destul de urata in gat si am inceput sa ma panichez .Am mers pana la urma la doctor si acesta mi-a spus ca nu este nimic grav. Nu am primit nici un medicament sau alte explicatii. Am inceput sa imi cumpar tot felul de suplimente in speranta ca o sa scap de aceasta problema.Consumam iarba din cand in cand dar aveam o viata normala .In urma stresului acumulat si a unor certuri si mai cred eu si a consumului de un tip de iarba care ar fi fost stropit cu altceva . Am ajuns intr-o stare de paranoia ca nu mai pot avea incredere in persoana de langa mine, ca poate cineva cu care avusesem contact anterior vrea sa imi faca rau, plangeam.Acolo in Uk se intampla fel si fel de lucruri bizare ,oamenii sunt mult mai periculosi si auzind si fel si fel de povesti in trecut , mi se alimentase oarecum frica .Partenerul meu devenise destul de agitat , cum nu se mai comportase niciodata plangeam si de asta. Nu deliram nu auzeam voci doar eram complet pusa la pamant de toata situatia de la momentul respectiv. Am renuntat la job si in vreo cateva zile am si plecat in Romania.Aici le tot spuneam parintilor mei ce credeam si ei se saturasera sa auda .Plangeam si ca am renuntat la relatia noastra dupa atata timp. Am mers la un doctor psihiatru sa vad ce se intampla in speranta ca imi va da niste sfaturi. Mi s-a dat un medicament destul de puternic fara nici o hartie la mana sau dupa prea multe povesti . Starea mea se ameliorase deja , eram doar cu inima franta si inca usor speriata ca anumiti oameni ce trecusera prin viata mea se vor razbuna. Acum judecand cred ca toate temerile mele au plecat de la respectivele povesti auzite .Pana la urma m-am internat la psihiatrie in speranta ca o sa vorbesc cu un psiholog si ca asta ma va ajuta . In prima zi acolo au fost trimise 3 studente care mi-au pus cateva intrebari . Am inceput sa plang atunci cand m-au pus sa le poveste cele intamplate. Plangeam pentru ca eram inca cu inima franta iar toate amintirile imi treceau prin cap in acel moment .In urma acestei "intalniri" am primit un tratament destul de puternic. Am facut doar 2 sedinte cu psihologul si medicul meu psihiatru a trecut de doua ori pe la mine. Dupa 4 zile am fost externata cu diagnosticul de schizofrenie paranoida, tinand cont ca in spital am fost foarte linistita si chiar si la intalnirea cu cele 3 studente deja imi disparuse frica. Am primit un tratament injectabil si niste pastile care ma fac sa ma simt rau .De cand am inceput sa fac injectia , o data la doua saptamani ,am inceput sa ma simt din ce in ce mai ciudat fizic, iar psihic pot sa remarc ca mintea mea nu mai functioneaza la fel .Sa nu mai mentionez si ca menstruatia mea lipseste momentan. Nu am avut niciodata astfel de probleme in trecut .Am incercat sa vorbesc despre asta cand merg sa fac aceasta injectie dar aparent nimic nu este de la medicamente sau injectie . Doamna psiholog la care ar fi trebuit sa merg pentru sedinte periodice nu mai poate sa ajunga la spital pana in noiembrie .Cu alte cuvinte trebuie sa fac acest tratament timp de 6 luni chiar daca ma simt cum nu m-am simtit vreodata (in sensul rau) si chiar daca nu fac sedinte la psiholog care sa confime sau nu ameliorarea stării mele. Am 25 de ani si imi fac probleme in legatura cu asta pentru viitor. Intrebarea mea este ce pasi as putea urma pentru contestarea diagnosticului si tratamentului tinand cont ca m-am internat de buna voie. ( Imi cer scuze daca nu am scris totul cum trebuie dar ieri am facut injectia si astazi nu ma pot concentra 100%) Multumesc