avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate dtanase

Activitate dtanase

Buna ziua si multumesc !
Va multumesc pentru celeritatea cu care ati dat curs intrebarii mele.
Cand vorbim de varsta standard de pensionare la femei se ia in calcul varsta de 63 ani sau cea precizata de Anexa 5 din Legea 263/2010. Intrebarea vine in contextul in care pe site-ul CNPP apare
{ Vârsta standard de pensionare este 63 de ani pentru femei şi de 65 de ani pentru bărbaţi, stagiul minim de cotizare este de 15 ani şi stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. Atingerea acestor coordonate se realizează printr-o creştere graduală, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5 la Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.}

iar faptul ca am ani lucrati in grupa II va conduce reducerea varstei de pensionare fata de cea prevazuta in anexa V si implicit la o decizie inainte de deadline !
In sistem privat, la emiterea deciziei de pensionare pentru limita de varsta , continuarea activitatii se poate face in baza aceluiasi CIM pe durata nedeterminata sau trebuie inchis in Revisal si intocmit alt CIM
Multumesc pentru clarificari.
Va multumesc pentru raspuns, Cu toate acestea, in Art 185 alin 14 din Legea 95/2006 versiune consolidata se mentioneaza faptul ca sefii de sectie medici primari doctori in stiinte medicale pot ocupa functia pana la 70 ani cu acordul managerului si avizul consiliului de administratie. De aici si incertitudinea mea.
Sunt medic primar, doctor in stiinte medicale, sef de sectie. Conform prevederilor Legii 95/2006 cu modificarile si compleatarile ulterioare la implinirea varstei de 67 ani imi pot continua activitatea cu pastrarea functiei de sef de sectie?