avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate Daiana122

Activitate Daiana122

Da stiu ca nu are legatura,dar propietarul spatiului nu vrea sa opreasca banii pentru lunile precedente din garantie. Dupa ce ca am dat paguba cu acest spatiu pe care l-am inchiriat,ea refuza sub orice forma sa opreasca banii de acolo. Garantia nu se foloseste in cazul in care chiriasul pleaca fara sa plateasca ? Eu am anuntat.o, i-am explicat frumos etc i-am aratat incasarile sa nu zica,ca spun minciuni.
Buna ziua,am inchiriat un spatiu am platit avans 2 luni,+1 luna in care activitatea firmei nu a functionat,am stat pe piata 3 luni iar acum vreau sa o inchid deoarece nu merge,nu am vad. Am depus actele la registrul comertului pentru dizolvarea firmei. Din luna a7a vanzarile au mers foarte prost,in luna a8a am achitat proprietarului spatiului doar jumatate din suma,pana in present nu am mai achitat nimic. Mentionez ca am de plata si la anaf 2400 de lei . Propietarul spatiului ma terorizeaza cu apelurile si cu mesajele ca vrea banii ca ma da in judecata ca bla bla. I-am spus sa opreasca banii din garantia pe care am dat-o dar refuza. Ce trebuie sa fac in continuare pentru a inchide firma ? Multumesc
A fost si aici si i-au spus ca nu o gaseste cu cartea de munca doar ce are in registru
Multumesc din suflet dar a fost acolo si nu au gasit.o,i-a dat perioada cand a lucrat dintr.un caiet vechi pe care l-au gasit…dar au spus ca nu au seria si nr ..
La unirea shopping center a lucrat in 1976-1982
Administrarea cladirilor(I.A.C,oficiul Carpati,telecomunicatii)!1984-1990

Motivul pt care a fost respinsa la casa de pensii,lipsa carnetului de munca si ca nu a dat.o pierduta la monitorul oficial,desi ea are adeverinte cum ca a lucrat acolo si perioada mentionata
A lucrat in 2 locuri de munca,la sc Unirea shopping center si la inca un loc de munca unde era fabrica de glucoza,nu stiu acum exact cum ii spune pt ca sunt la servici. Ea a fost si a luat adeverinte cu perioada de munca din ambele parti,dar nu sunt recunoscute de casa de pensii.
A fost si la itm si nu o gaseste acolo
Buna seara
Bunica mea a lucrat in 1976 si de la locurile de munca nu i se gaseste carnetul de munca pentru a iesii la pensie,are 2 adeverinte eliberate de la 2 locuri diferite de munca. Problema este ca a incercat sa dea cartea de munca pierduta la monitorul oficial insa nu poate pt ca nu stie seria si nr.
Mentionez ca pe adeverinte sunt trecute numerele de contract si data cand a fost emis.
Ce pot face in situatia asta sa o pot da la monitorul oficial?
Am facut contestatie pt ca a fost respinsa de casa de pensii sector 3 exact pt motivul acesta cum ca nu are carte de munca. Am primit raspuns de la judecatorie ca trebuie sa o dau la monitorul oficial dar nu am de unde sa i-au seria si numarul .
Multumesc