avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate Bmbmb12345

Activitate Bmbmb12345

Bună seara .
Sunt nascuta in 31.08.1965
Am 24 ani 9 luni 9 luni 7 zile ,stagiu total de cotizare si 9 ani 5 luni 23 zile stagiu potential.
Sunt in pensie de invaliditate din iulie 2012..
In perioada 1995-2005 in cartea de munca am am trecut spor de vechime și spor conditii grele de munca .
In decizie nu este nici un punct pentru condiții grele de muncă .
La intrarea în vigoare a noii legi se vor lua în calcul orele suplimentare ,premii....sau doar la trecerea in pensie limita de vârstă ?
Trebuie adeverință ?
Conform noii legi cand pot ieși la pensie pentru limita de vârstă ?
Multumesc anticipat .
Mulțumesc frumos

Carp Mircea a scris:

August 1965 Iunie 2028 62/10 34/3
Cand pe ultima decizie de revizuire veti indeplini conditia de stagiu complet de 34 ani si 3 luni.

Mulțumesc frumos .
Nu înțeleg,potrivit acestor legi ,când nu trebuie să mai merg la comisie..Nu mă descurc cu atatea legi.
Aș dori un răspuns concret .

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010
Art.79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidități care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
b) au împlinit vârstele standard de pensionare prevăzute de prezenta lege;
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.
(2) Constatarea situațiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului Național de Expertiză Medicală și Recuperarea Capacității de Muncă.

Pennsie de invaliditate nerevizuibila
Sunt nascuta in 31.08.1965.
Din anul 2012.19.03 sunt in pensie de invaliditate gr 2 ,atunci avand vechime in muncă 24 ani si 9 luni.
Sunt programata la comisie in 2 aprilie 2024.
Când nu mai trebuie să merg la comisie pentru evaluare?
Multumesc
Bună ziua.
In anul 2019 părinții mei au intăbulat un teren intravilan, au fost bătuți țăruși de o parte si alta pentru limitarea proprietatii.Fix
pe una din laturi, pe o suprafață destul de mare are vecinul un rand de pomi pe care nu vrea sa ii scoată.
Plus ca acest vecin a scos toti tarusii și i-a aruncat.
Anul acesta am devenit eu mostenitoarea terenului, vreau sa il dau in arenda dar fără semne nu stiu exact limita.
Cum pot obliga acest om să isi taie pomii si să pună semnele la loc acolo unde au fost.
Am incercat sa vorbesc cu el dar este agresiv.
Multumesc.
Bună ziua.
Cum se procedează
daca într-un titlu de proprietate cineva(nu se stie cine) a corectat o literă.?A corectat t făcând g.
Acest lucru s-a observat la prefectură, indrumand proprietarii să apeleze la judecatorie. Acolo au fost indrumati spre judecatorie unde au depus cerere de soluționare.
Surpriză, cererea a fost respinsă.
Unde se mai poate apela pentru legalizarea acelei corecturi?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri.
Răspuns la discuția Legea 232 din 2020
Mulțumesc frumos Romeo 84
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Da, aveți dreptul.

Sebesi Francisc a scris:

Ca urmaș de prizonier de război beneficiez de curând de 50% indemnizația cuvenită tatălui meu.
V-as ruga să-mi spuneți dacă în afara acestei indemnizații beneficiez și de alte drepturi fie de natură fiscală fie de altă natură cum ar fi de exemplu:bilet de tratament sau facilități cu transportul etc.
Vă mulțumesc.

Bună seara.
Vă rog frumos să mă ajutati cu un răspuns.
Bunicul meu a fost prizonier în Uniunea Sovietică, unde a și decedat și a fost inmormantat.
Am primit o adeverință in care scrie locul și data când a fost luat prizonier,locul unde a ajuns, când a decedat, unde a fost inmormantat.
Când am mers să depun pentru mama mea dosarul pentru a obține indemnizație de urmaș, mi-au cerut Certificatul de deces al bunicului. Dacă se specifica unde a murit de unde sa dau așa ceva?
La evidenta populatiei au spus ca dacă nu a fost înregistrată moartea lui in România nu se poate face nimic. Nu înțeleg această lege, dacă nu am stiut nimic despre el pana acum, cum puteam să inregistrez.
Unde ar trebui să apelez pentru a obtine un certificat de deces?
Multumesc frumos pentru un eventual răspuns.