Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate nerevizuibila. .
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate nerevizuibila. .

Pennsie de invaliditate nerevizuibila
Sunt nascuta in 31.08.1965.
Din anul 2012.19.03 sunt in pensie de invaliditate gr 2 ,atunci avand vechime in muncă 24 ani si 9 luni.
Sunt programata la comisie in 2 aprilie 2024.
Când nu mai trebuie să merg la comisie pentru evaluare?
Multumesc
Bmbmb12345, utilizator
Legea 263/2010
Art.79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidități care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
b) au împlinit vârstele standard de pensionare prevăzute de prezenta lege;
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.
(2) Constatarea situațiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului Național de Expertiză Medicală și Recuperarea Capacității de Muncă.
Mulțumesc frumos .
Nu înțeleg,potrivit acestor legi ,când nu trebuie să mai merg la comisie..Nu mă descurc cu atatea legi.
Aș dori un răspuns concret .

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010
Art.79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidități care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
b) au împlinit vârstele standard de pensionare prevăzute de prezenta lege;
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.
(2) Constatarea situațiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului Național de Expertiză Medicală și Recuperarea Capacității de Muncă.

August 1965 Iunie 2028 62/10 34/3
Cand pe ultima decizie de revizuire veti indeplini conditia de stagiu complet de 34 ani si 3 luni.
Mulțumesc frumos

Carp Mircea a scris:

August 1965 Iunie 2028 62/10 34/3
Cand pe ultima decizie de revizuire veti indeplini conditia de stagiu complet de 34 ani si 3 luni.