avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate neica

Activitate neica

Va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra. Trebuie sa va spun ca laboratorul psihologic a functionat din anul 2000 pina anul trecut ca fiind activitate secundara a scolii de soferi. Anual am obtinut certificatele de agreere din partea Ministerului Transportului, acest lucru a fost posibil pina anul trecut cind conform Ordin 2462/2006 a fost necesar sa avem obiect principal activitatea psihologica. Astfel patronul a infiintat laborator psihologic cu obiect principal activitate psihologica.Precizez ca examinarile psihologice desfasurate aici se adresa tuturor persoanelor cu funcţii în siguranţa circulaţiei rutiere nu doar solicitantilor permiselor auto. anul acesta cind am solicitat prin depunerea dosarului la Ministerul Transporturilor vizarea anuala a autorizatiei obtinute anul trecut am intimpinat dificultati legate de forma de exercitare a profesiei de psiholog noi neavind certificat de inregistrare la Colegiul Psihologilor.de aici am inteles eu :) nu si juristii firmei, ca trebuie sa trecem in una din formele de exercitare a profesiei de psiholog, adica acel cabinet individual. Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Buna ziua. Lucrez de 4 ani angajata ca psiholog in cadrul unui SC care presteaza servicii de natura psihologica, mai exact efectueaza testari psihologice pentru obtinere permiselor de cnducere. Laboratorul psihologic apartine de fapt unei scoli de soferi. Pina acum am obtinut autorizatii de functionare emise de catre Ministerul Transporturilor dar de acum nu mai putem face asta, conform legii 213/2004 (privind exercitarea profesiei de psiholog cu drept de libera practica) emisa de Colegiul Psihologilor din Romania in 27 mai 2004, trebuie sa infiintam cabinet individual de psihologie.Am prezentat problema colegilor juristi iar acestia din nu stiu ce motive nu reusesc sa gasesca solutii de rezolvare a problemei. Intrebarea mea este, care ar fi demersurile pentru a transforma SC-ul in cabinet individual de psihologie dar sa raman in continuare angajata in aceleasi conditii de pana acum. Asadar de ce acte am nevoie si care sunt demersurile care se impun? Va multumesc!