avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Radubotezatu2019@gmail.com

Activitate Radubotezatu2019@gmail.com

Răspuns la discuția HANDICAP
Pai și în cazul meu ?pe 16 august am primit certificatul,pe 02 septembrie a ajuns în primărie,iar bani am luat doar pe octombrie..ce se întâmplă cu cei din septembrie?La primărie au zis ca primesc bani de pe 01 octombrie pana în august inclusiv la anul...Ce se întâmplă cu septembrie?ca nu mai înțeleg nimic!!!mulțumesc


Carp Mircea a scris:

H.G.268/2007


Art. 30. - Indemnizaţia prevăzută la art. 41 alin. (3) din lege se acordă începând cu luna următoare depunerii cererii şi încetează cu luna următoare celei în care persoana cu handicap nu mai îndeplineşte condiţiile care au dus la stabilirea dreptului.


Bună ziua,soția a primit certificatul de handicap pe 16 august,pe data de 2 septembrie a fost prelucrat dosarul la primărie de către cei de la asistenta sociala.Astazi 08 noiembrie am ridicat banii de la primărie doar pe luna octombrie!Mentionez ca fetita mea are handicap gradul 1.Va rog sa-mi spuneți, ce se întâmplă cu banii de pe luna august-septembrie...?Se dau retroactiv?Am citit în lege ca indemnizatia se da timp de 12 luni,pe perioada valabilității certificatului de handicap!!!La primărie și în legea 448,ok zice ca se da următoarea luna,dupa ce am depus dosarul(adică pe 02 septembrie am depus,deci în octombrie primesc,sunt de acord)!!!Dar cu banii pe 12 luni cum rămâne?Sa înțeleg ca începând cu 01 octombrie primesc banii,pana pe 01octombrie?Inclusiv septembrie????Va rog sa ma lămuriți dacă se poate, si încă ceva...eu normal trebuie sa merg din nou la comisie pana pe 16 august.Va multumesc frumos și aștept un răspuns