avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate Tuplea

Activitate Tuplea

As dori sa stiu daca este posibil din punct de verere juridic. Am cumparatori care nu vor promisiune cu incheierea contractului dupa apartamentare ci vor sa cumpere cu act autentic cota din imobil ce corespunde ca suprafata apartamentului lor.
Buna ziua!
Detin un bloc. Are cadastru si intabulare dar nu are apartamentarea. Pot sa vand apartamentele sub forma de cote-parti cu obligatia mea de a le individualiza dupa apartamentare?
Va multumesc!
4 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod sigur problema dumneavostra pare cel putin ciudata. Ati uitat ca ne aflam in pandemie? Abia acum plecati "intr-un fel de razboi alaturi de colegi"? Suntem in mod real in razboi cu acest virus, de la inceputul pandemiei. Stiti ca pandemia este o situatie de urgenta? Avem si Comitet National pentru Situatii de Urgenta care tocmai a prelungit starea de alerta. Dar starea de alerta ce o fi? Ei bine, avem definitia chiar pe site-ul Min. Educatiei: starea de alerta reprezinta raspunsul la o situatie de urgenta, de amploare si intensitate deosebita, constand intr-un ansamblu de masuri cu caracter temporar, necesare pentru prevenirea si inlaturarea amenintarilor iminente. Deci nu va speriati, sunt doar masuri temporare, caracteristice situatiilor de urgenta, nu vi se va modifica fisa postului. Nu va poate obliga nimeni sa fiti responsabila si solidara. Daca nu faceti fata, demisionati.