avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate Sima2

Activitate Sima2

Buna seara. Ca singur parinte (fara venituri) al unui elev de 18 ani/student (asigurat, fara venituri), pot avea calitatea de coasigurat in sistemul public de sanatate? Va multumesc.
Buna
Nici eu nu cred ca ai putea pati ceva. Am fost intr-o situatie asemanatoare cu cativa ani buni in urma, lucram ca tehnoredactor intr-o redactie de ziar si unul din apropiatii sefului m-a intrebat daca pot face anumite modificari la copia unui document , dar care sa para cat mai autentice. Nu a parut nici o gluma, nici o solicitare prea serioasa ci mai degraba dorea sa-si satisfaca o curiozitate. Dupa cativa ani, aveam alta slujba, am realizat ca respectivii se ocupau cu afaceri dubioase. Insa nu au existat urmari pentru vreunul dintre fostii colegi.
Asa ca daca ceva nu este in regula, o pateste seful, care este responsabil, tu poti fi chemata sa dai declaratii...
Cum poate un angajat caruia i s-a refuzat eliberarea unei adeverinte de la angajator sa verifice daca acesta i-a platit contributiile la fondul de sanatate?
Multumesc

M-am inregistrat de curand ca intreprindere individuala si desfasor activitatea de magazin nespecializat. Tin contabilitate in partida simpla. In cazul in care primesc o amenda care nu poate fi acoperita, pot fi executate proprietatile mele ca persoana fizica?
Multumesc