Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum poate angajatul sa verifice daca i-au fost platite ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum poate angajatul sa verifice daca i-au fost platite contributiile (de sanatate)?

Cum poate un angajat caruia i s-a refuzat eliberarea unei adeverinte de la angajator sa verifice daca acesta i-a platit contributiile la fondul de sanatate?
Multumesc

Potrivit art.34 alin.5 din Codul muncii, la solicitarea salariatului angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate.

Pentru a verifica daca angajatorul va platit contributia de asigurari sociale, puteti solicita Casei Judetene de pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.