avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate imb

Activitate imb

va multumesc foarte mult pentru raspuns

abia acum sunt sigur de reaua credinta a agentului. cand am ajuns cauza era deja 'judecata' in sensul ca declaratia partii celeilalte era deja complatata, si eu nu am mai fost intrebat ce si cum. am completat pe repede inainte declaratia mea crezand ca toata lumea a inteles vina celuilalt conducator auto.
abia cand am sesizat ca procesul verbal e pe numele meu am cerut lamuriri si agentul mi-a citit articolul 145 si cu un ton linistitor mi-a spus ca o sa fie o mica amenda si fara nici un punct de penalizare.
am zis ca o sa contest procesul verbal si ca nu semnez pt RCA si in momentul ala amenda s-a majorat - din mers la 360 RON si au aparut si punctele de penalizare.

in cazul in care totusi instanta stabileste cu sentinta irevocabila ca procesul verbal ramane valabil, mai este posibil sa folosesc RCA ul pentru reparatia celuilalt auto? sau va trebui sa platesc din buzunar prin "regres" de la CASCO celeilalte parti? agentul mi-a zis ca ar fi bine sa ma informez si sa dau totusi RCA ul pentru ca altfel nu o sa il mai pot folosi si o sa trebuiasca sa platesc eu din buzunar.

va multumesc
buna ziua,
am avut un accident usor pe o artera cu 2 benzi pe sens. aveam masina parcata pe banda 1. cand am vrut sa plec m-am asigurat - nu venea nimeni din spate - am deschis usa si cand sa sar in masina un alt conducator auto care vroia sa parcheze in fata mea a gresit in estimarea distantelor si mi-a acrosat portiera, eu fiind la un pas de a fi agatat de masina lui.
am mers la politie si am primit proces verbal de contraventie - amenda si 6 puncte penalizare cf art 145 - 'nu s-a asigurat la deschiderea portierei fata'
am trecut la alte mentiuni ca m-am asigurat la deschiderea portierei. celalalt auto m-a acrosat cand portiera era deja deschisa si el vroia sa parcheze trecand de pe banda 2 pe banda 1 defectuos.
dupa care am semnat procesul verbal dar nu am dat RCA ul 'pagubitului' pentru ca dupa parerea mea agentul a gresit, urmand sa atac procesul verbal in termen de 15 zile la judecatorie.

am 2 intrebari:
1. gestul de a nu da polita RCA este un gest gratuit?
2. este vreo problema in a contesta un proces verbal daca l-am semnat?

nu stiu cum o fi drept, dar dupa parerea agentului poti sa retezi toate portierele deschise pt ca intotdeauna va fi vina celui care suia / cobora din masina. chiar daca cel care loveste era f departe in mom deschiderii portierei sau de ce nu - dupa colt.

e dreapta judecata asta? (a 3-a intrebare :) )

va multumesc
Răspuns la discuția distrugere?
va multumesc si dumneavoastra pentru raspuns.

am fost la circa de politie de care tine locul evenimentului si am incercat sa iau legatura cu prejudiciatul (in cazul in care acesta ar fi depus o plangere politia ar fi putut sa il anunte). nu depusese (inca) nici o plangere asa ca am inregistrat o sesizare in care lasam nr de telefon pt contact in cazul in care ar depune plangere.
Cred ca ar fi ceva sanse sa il gasesc si seara tarziu in aceeasi zona. O sa merg in seara asta ...
Răspuns la discuția distrugere?
va multumesc foarte mult.
o sa incerc sa iau legatura cu politia pentru a ajunge la persoana (desi la momentul asta habar nu am unde trebuie sa merg / sa sun).
Discuție distrugere?
buna ziua
intr-o seara in timp ce plecam de la o bere unul dintre prieteni a fost deranjat de faptul ca un sofer incerca sa parcheze pe trotuar. Dintr-un impuls prost stapanit am vrut sa arunc tigara (aprinsa) in parbrizul omului. Tigara a nimerit in masina si a facut o gaura in bordul de plastic al masinii. A venit politia si mi-a luat datele. Ce ar mai fi de facut acum? Eu ma gandeam sa incerc sa il gasesc pe om si il despagubesc. Puteti sa ma sfatuiti va rog?

va multumesc anticipat